Ponieważ Embona jest najwyżej położoną wioską na wyspie, to rozciąga się z niej doskonały widok na zachodnie wybrzeże. Z wioski prowadzą też szlaki na Attaviros, najwyższy szczyt na wyspie, ale zostańmy na razie na dole, czyli w wiosce.
Znana jest ona szeroko za sprawą tutejszych winiarni. Winiarnia Emery należy do dwóch największych producentów wina, jednak nie jedynych w tej okolicy. W wiosce Embona przebiega, bowiem szlak winiarski lub inaczej droga winna, gdzie w lokalnych, małych winiarniach można zaopatrzyć się w lokalne wino.
Oczywiście można spróbować wina, także w którejś z rozlicznych tawern, lub zakupić buteleczkę, po zwiedzeniu winiarni.
Winiarnie w sezonie, często są oblegane przez turystów, którzy przyjeżdżają specjalnie na degustacje win. Wśród lokalnych producentów, warto wymienić: Kounakis, Alexandris i Merkouris.
Można tam posmakować lokalnych odmian oraz miejscowej souma. Tylko w Embona znajdziesz wina słodkie i półsłodkie: Amandia (czerwone, słodkie) to mój faworyt. Ponadto Ilios (białe, wytrawne) czy Platoni (stołowe, białe, czerwone lub różowe). W momencie, kiedy odwiedziłam wioskę, wytwórnie były jeszcze zamknięte dla odwiedzających, jednak od połowy kwietnia możliwe jest zwiedzanie ich, połączone z degustacją.
Ważnym wydarzeniem kulturalnym w Embonie, jest coroczne święto wina, zwane też festiwalem wina. Jest to święto zdominowane przez muzykę i taniec. Udział biorą miejscowi artyści, okoliczne kluby kulturalne i grupy folklorystyczne.
Na odwiedzających czekają liczne atrakcje: wystawa i degustacja win, stoiska z lokalnymi specjałami, dobre jedzenie i żywa atmosfera. Festiwal jest świętem ruchomym, więc nie ma jednej daty, lecz zmienia się ona corocznie. Najczęściej przypada na początek września, niekiedy na koniec sierpnia. Zawsze, zaś zbiega się z zakończeniem winobrania.
Warto odwiedzić wioskę Embona, chociażby przejazdem. Wstąpić na obiad, wypić szklankę wina, poprzechadzać się uliczkami, odwiedzić tradycyjny dom, podglądać suszące się w słońcu rodzynki i wywieźć dobre wspomnienia.