Czy mogę zabrać drona na wakacje do Grecji?
Jak najbardziej tak. Jednak przed podróżą do Grecji z dronem warto zaznajomić się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi korzystania z dronów w tym kraju. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:
- Rejestracja drona: Sprawdź, czy musisz zarejestrować swój dron w Grecji. W niektórych krajach istnieje taka konieczność, zwłaszcza jeśli dron przekracza określoną masę.
- Ograniczenia stref: Niektóre obszary w Grecji, takie jak miejsca historyczne, parki narodowe czy porty lotnicze, mogą być zabronione dla lotów dronów. Nie wolno latach nad obiektami i terenami wojskowymi. Upewnij się, że znasz te ograniczenia i respektujesz je.
- Zasady dotyczące lotów: W Grecji obowiązują pewne zasady dotyczące lotów dronów, takie jak maksymalna wysokość lotu, minimalna odległość od ludzi i budynków oraz inne ograniczenia. Upewnij się, że przestrzegasz tych zasad.
- Ochrona prywatności: Szanuj prywatność innych osób i nie nagrywaj ich bez ich zgody.
- Ubezpieczenie: Warto mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które pokryje ewentualne szkody spowodowane przez drona.
Latanie dronem wymaga znajomości przepisów
Kategorie dronów
Rozporządzenie (UE) 2019/947, które obowiązuje od dnia 31 grudnia 2020 r. we wszystkich państwach członkowskich UE, drony klasyfikowane są w trzech kategoriach, w zależności od stopnia ryzyka. Zgodnie ze standardami międzynarodowymi wyróżniamy kategorie:
- OPEN (Otwarta) – to kategoria niewymagająca pozwoleń i licencji, lecz równocześnie obłożona wieloma ograniczeniami. Ryzyko operacyjne w kategorii „otwarte” uważa się za niskie i dlatego przed rozpoczęciem lotu nie jest wymagane żadne zezwolenie operacyjne. Można zaliczyć do nich loty wykonywane w celach rekreacyjnych, jak i komercyjnych. Ta kategoria zostałą podzielona na trzy podkategorie, a mianowicie A1, A2 i A3.
- SPECIFIC (Specyficzna) – to kategoria, która wymaga pozwolenia i obłożona jest szeregiem ograniczeń. Aby uzyskać zezwolenie operacyjne, operator drona jest zobowiązany do przeprowadzenia oceny ryzyka, która określi wymagania niezbędne do bezpiecznej eksploatacji drona cywilnego.
- CERTIFIED (Certyfikowana) – to kategoria związana z największym ryzykiem, dlatego wymagana jest nie tylko specjalna licencja, ale też specjalne wyposażenie sprzętu. W kategorii tej obowiązują zasady podobne do wymagań dotyczących lotów załogowych. Drony wchodzące w skład tej kategorii mają również obowiązek ubezpieczeniowy.
Regulacje dotyczące kategorii OPEN w Grecji
Większość użytkowników mieści się w kategorii OPEN, czyli w kategorii zarezerwowanej dla latania rekreacyjnego. Latanie dronem w tej kategorii nie wymaga pozwoleń ani licencji, jednak niesie ze sobą ograniczenia.
- Dla dronów mających powyżej 4 kg oraz używanych komercyjnie ubezpieczenie jest obligatoryjne
- Nie mamy już zasady lotów do 50m, lecz mamy loty do 120m wysokości w zasięgu wzroku.
- Pilotujący drona musi mieć co najmniej 16 lat
- Pilotujący drona musi utrzymywać bezpośredni kontakt wzrokowy z dronem. Chcąc latać dalej muszą wypełnić ten formularz rejestracyjny
- Nie wolno latać nad tłumami, zgromadzeniami, bez specjalnego zezwolenia
- Należy zachować odległość 8 km od obwodu lotniska i torów lądowania / startu do / z lotniska.
- Nie wolno latać w strefach zastrzeżonych, zakazanych np. w strefach przygranicznych, nad obiektami wojskowymi itp.
- Zabrania się latać w nocy i przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Latanie po zachodzie słońca wymaga zezwolenia
- Zakazane jest transportowanie dronem materiałów niebezpiecznych
- Zakaz latania nad prywatnymi posesjami bez zgody właścicieli oraz nagrywania ludzi bez ich zgody.
Warto pamiętać o tym, że operator drona jest odpowiedzialny za zachowanie bezpiecznej odległości od osób i obiektów. Zarówno na ziemi, jak i na morzu. Odpowiada też za wszystkie wyrządzone podczas lotu szkody.
Co się zmieniło od 2024 roku?
- A1 – Dopuszcza się przelot nad osobami postronnymi (kilka osób), ale nie wolno wlatywać nad zgromadzenia osób lub tłum. Dozwolone jest latanie nad budynkami.
- A2 – Nie wolno wlatywać nad niezaangażowane osoby, ani nad zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od osób to 30 m lub 5 m jeżeli dron posiada funkcję ograniczającą prędkość lotu. Dozwolone jest latanie nad budynkami.
- A3 – Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od terenów mieszkaniowych, użytkowych, przemysłowych lub rekreacyjnych. to 150 m.
- Od 1 stycznia 2024 r. starsze drony o masie powyżej 249 gramów bez etykiety identyfikacyjnej klasy Cx będą należeć do podkategorii A3, przy zachowaniu minimalnej odległości 150 metrów od osób, budynków, obiektów przemysłowych i rekreacyjnych.
- Od 1 stycznia 2024 r. starsze drony o masie poniżej 250 gramów bez etykiety identyfikacyjnej klasy Cx mogą nadal latać w podkategorii A1.
- Aby móc latać dronem posiadającym etykietę identyfikacyjną klasy C1, C3 lub C4 należy posiadać podstawowy certyfikat A1/A3.
- Aby móc latać dronem 250 gr ≤ MTOM < 25 Kg bez etykiety identyfikacyjnej C należy posiadać certyfikat podstawowy A1/A3.
- Drony o masie powyżej 249 gramów bez etykiety identyfikacyjnej C będą należeć do podkategorii A3.
- Jeżeli posiadasz drona z etykietą C2 musisz zdobyć certyfikat podstawowy A1/A3 oraz dodatkowo certyfikat uzupełniający A2 który jest obowiązkowy.
- Na obszarach mieszkalnych można latać wyłącznie dronami z etykietą identyfikacyjną C0, C1 lub C2.
- Od 1 stycznia 2024 r. drony kategorii open posiadające etykietę identyfikacyjną klasy C1, C2, C3 lub C4 będą miały obowiązek nadawania numeru operatora poprzez Remote ID. Należy wprowadzić numer operatora w programie.
- Rejestracja dla operatorów prawie wszystkich typów dronów jest obowiązkowa, chyba że Twój dron waży mniej niż 250 g i nie czujnika zdolnego do rejestrowania danych osobowych (kamera, mikrofon) lub z aparatem lub innym czujnikiem waży niecałe 250 g, ale jest uważany za zabawkę (jego dokumentacja na to wskazuje).
Latanie dronem -ku przestrodze:
Kilka lat temu, pod koniec sezonu turystycznego aresztowano Polaka, operatora drona, który na wyspie Chalki filmował, być może nieświadomie, obiekty wojskowe. Przedstawiono mu zarzuty szpiegostwa. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, powinniście korzystać z mapy, na której zaznaczone są miejsca objęte zakazem lotu. Taką mapę możecie znaleźć tutaj.
Jak widać północna część wyspy Rodos, Lindos oraz niemal całe wyspy Chalki i Symi, znajdują się w strefie wymagającej zezwolenia. Jeśli jednak chcemy latać w tych strefach, wtedy wypełniamy formularz i wysyłamy go przez e-mail.
W celu sprawdzenia stref lotów możemy też skorzystać z dowolnej aplikacji z systemem iOS lub Android. Przepisy ciągle się zmieniają dlatego radzę sprawdzać aktualne na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Grecji.
Wysokich lotów i wspaniałych widoków!
Źródło: Strona Greckiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego ; https://dagr.hasp.gov.gr/