Dokładna nazwa klasztoru to Profitis Ilias Salakos, od nazwy oddalonej od tego miejsca o zaledwie 6 kilometrów, wioski Salakos.
Klasztor położony jest na wysokości 798 metrów n.p.m. i roztacza się stąd wspaniały widok na zachodnie wybrzeże.
Obok zabudowań klasztornych stoją dwa hotele, architektonicznie zbliżone do alpejskich chat. Zbudowane zostały one na początku XX wieku przez okupujących wyspę Włochów.
W tej chwili pierwszy z nich „Elafos” czyli Jeleń, jest dostępny dla odwiedzających Można tu zanocować, jak też zjeść obiad w restauracji lub wypić kawę w hotelowej kawiarni. O tym hotelu napiszę zresztą osobno, w którymś z kolejnych postów.
Obok „Elafos” znajduję się drugi hotelowy budynek „Elafina”, czyli „Łania”. Niestety budynek jest nadal remontowany i dokładnie nie wiadomo kiedy będzie ogólnie dostępny.
Po drugiej stronie drogi znajdują się inne budynki, które należały niegdyś do jednego kompleksu. Są to: dawna stajnia, kościół oraz willa włoskich gubernatorów na Rodos, oficjalnie zwana willą de Vecchi, lecz znana również pod nazwą dom Mussoliniego. O nich też napiszę osobno, gdyż wymagają więcej uwagi, niż kilka słów.
Wzgórze Profitis Ilias nie tylko ze względu na „Dom Mussoliniego” jest wyjątkowe. Można tu spotkać nie występujący nigdzie indziej podgatunek peonii –białą peonię rodyjską, storczyki czy całe kępy pachnących ziół. Szczęściarze mogą spotkać rodyjskiego jelonka (dama dama platoni) lub przynajmniej borsuka, lisa czy łasice oraz całe mnóstwo ptaków.
Całe wzgórze pokrywają sosny, cyprysy oraz wielkie połacie krzewiastej makii. Obszar ten jest chroniony chronione w ramach programu Natura 2000.
Na Górze znajduje się rozbudowana sieć ścieżek budowanych z kamienia. Ścieżki te o długości łącznie 30 kilometrów biorą swój początek oraz kończą się w okolicy hotelu „Elafos”. Nie są one ani strome, ani trudne do przejścia, a ponieważ bigą w cienistym lesie, to są idealne do spacerowania nawet w sierpniu. Część tej sieci to tradycyjny chodnik (5 km) prowadzący do Salakos. Jest to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą spędzić trochę czasu w spokoju i relaksu w bliskim kontakcie z naturą oraz dla miłośników górskich wycieczek, wspinaczek czy nawet dla rowerzystów.
Kolejnym powodem odwiedzenia tego miejsca może być odbywający się 20 lipca festiwal, poświęcony jest Prorokowi Eliaszowi.
Jak dojechać do Profitis Ilias Salakos?
Bardzo prosto i na wiele sposobów.
Od strony zachodniego wybrzeża, należy skręcić w miejscowości Kalavarda, a następnie przez Salakos wjechać na wzgórze.
Od strony wschodniego wybrzeża skręcić w miejscowości Kolymbia w głąb wyspy i kierować się cały czas na zachód obok Epta Piges, przez Arhipoli i Eleusę.
Jadąc bardziej z południa można skręcić w miejscowości Masari i dalej obok wioski Malona skręcić na nowo wybudowaną, naprawdę świetną drogę (niestety jest to droga nowa, nawet nie oznaczona jeszcze na mapach). Droga kończy się na rondzie przy wiosce Apollona, skąd do szczytu jest już tylko 6 kilometrów.
Nieważne, którą drogę wybierzecie, gdyż wszystkie mają swoje zalety.