Rodyjski Akropol zdominował zachodnią i zarazem najwyższą część miasta, zajmując Wzgórze Monte Smith, wznoszące się na 112metrów n.p.m. Wzgórze wzięło swoją nazwę od nazwiska brytyjskiego admirała Smitha, który podczas wojną z Turcją w 1802 roku, posiadał na wzgórzu swój punkt obserwacyjny.
Elementy Akropolu rodyjskiego
Mimo, że na hasło Akropol myślimy o tym w Atenach, to prawdą jest, że było to miasto z miejscem kultu umieszczone na górze. Jednak w przeciwieństwie do innych starożytnych kompleksów, tego typu, rodyjski Akropol nie był obwarowany. W okresie hellenistycznym składał się z kompleksu sanktuariów, dużych świątyń, budynków użyteczności publicznej oraz podziemnych miejsc kultu. Budynki zbudowano na schodkowych tarasach.
Najważniejszymi jej elementami były:
- Świątynia Ateny Polias i Zeusa na północnym skraju Akropolu
- „Nymphaia”, czyli miejsce kultu nimf,
- Odeon, na północny zachód od stadionu
- świątynia Apolla Pytyjskiego
- Artemision
- Stadion
W okresie wczesnego średniowiecza na wzgórzu mieściło się centrum religijne miasta Rodos. Niestety zostało ono zniszczone przez trzęsienia ziemi. Nie rekonstruowane popadło w zapomnienie i ruinę.
Dopiero podczas włoskiej okupacji, rozpoczęto zakrojone na szerszą skalę wykopaliska. Prowadziła je włoska Archeologiczna w latach 1912 –1945. Pomimo skali badań, nie zdołano wydobyć całości Akropolu. Bazując na grupie oryginalnych kolumn, po części zrekonstruowano pochodzącą z III wieku p.n.e. świątynią Apollina Pytyjskiego, oraz zrekonstruowano, wykorzystując istniejące fragmenty, ulokowany u podnóża skarpy antyczny teatr i stadion.
Tak, więc do dnia dzisiejszego możemy podziwiać:
- Marmurowy Odeon, a właściwie 3 pierwsze stopnie teatru. Większość, bowiem została odrestaurowana. Mieścił on 800 widzów, na imprezach kulturalnych oraz muzycznych.
- Artemision, a raczej ruiny tego, co niegdyś było miejscem kultu Artemidy.
- Świątynia Apolla Pytyjskiego, którego nie udało się odtworzyć w całości. Na dzień dzisiejszy stoi tutaj tylko 3 i pół kolumny.
- Stadion, który wydobyli i odrestaurowali Włosi, w trakcie swojego pobytu na wyspie. Mierzy on niemal 600 metrów długości i 200 metrów szerokości.
Całość znajduje się w rozległym parku krajobrazowym. Z najwyższego punktu, można podziwiać wspaniałe widoki na morze oraz leżące w dole miasto.
W parku tym znajduje się małe muzeum, w którym można zapoznać się z historią tego miejsca oraz pooglądać stare fotografie.
Jak dojechać na Akropol rodyjski?
Z centrum, spod budynku Nowego Rynku, należy jechać ulicą Gallias, na plac Cypru. Następnie kierujemy się w ulicę Makariu, potem prosto w Dimokratias i w prawo w Agiu Joannu. Nastepnie musimy skręcić jeszcze raz w prawo, w ulicę Diagoridon, która doprowadzi Nas do ruin.
Pomimo, że tak niewiele pozostało z tego miejsca, to warto pamiętać, że to właśnie tutaj rozpoczyna się, trwająca 2400 lat historia miasta.