Faktem jest, że prorok Amos był postacią historyczną, żył 800 lat przed narodzeniem Chrystusa i był ojcem proroka Izajasza. Prorok pochodził z miasta Tekoa z Judei i zajmował się rolnictwem oraz hodowlą. Piętnował sposób życia swoich rodaków, zarzucając im demoralizację i nakazując porzucenie dostatniego, a w jego mniemaniu rozpustnego życia. Straszył karami boskimi, zbliżającym się sądem i niewolą, opisanymi w księdze Amosa.
Świątynią proroka Amosa w Faliraki zbudowana została na ruinach chrześcijańskiej bazyliki z przełomu V i VI wieku naszej ery. Zachował się fragment bizantyjskiej budowli, w postaci części ściany. Obecny kompleks klasztorny z kościołem został zbudowany w 1838 roku. Klasztor Amosa w Faliraki jest jedynym na wyspie Rodos. Święto patrona, czyli proroka Amosa obchodzone jest 14 czerwca.
Panigiri Profitis Amos
Corocznie w dniu 14 czerwca w kościele Profitis Amos odbywa się tradycyjne panigiri. Po wieczornej liturgii, na placu przed kościołem odbywa się tradycyjna zabawa, połączona z ucztowaniem. Na całej drodze do kościoła poustawiane są stragany ze wszystkimi możliwymi produktami, a także stoiska z jedzeniem oraz nieodłącznymi souvlakami. Na Placu przed kościołem ustawiane są stoły dla biesiadujących oraz pozostawione miejsce do tańczenia, bo przecież jak to w Grecji bez muzyki i tańców, nie ma zabawy. Oczywiście największe tłumy spotkają się na miejscu, grubo po 22 godzinie.
To jest moje ulubione miejsce w Falirakach. Kiedyś była tam niewielka tawerna z sympatycznymi właścicielami, lecz od kilku lat niema tam nic, oprócz pawi. Miejsce warte odwiedzenia