Obraz Matki Bożej Filerimos jest jednym z najważniejszych zabytków chrześcijańskich. Uważany jest za dzieło Apostoła Łukasza, jednak podanie to nie ma historycznego uzasadnienia. Wielu uważa, że ikona została przywieziona z Jerozolimy w X wieku i umieszczona w kościele klasztoru, na wzgórzu Filerimos, w miejscu Akropolu starożytnego miasta Ialyssos, której zawdzięcza swoją nazwę. Istnieje również legenda, w którą wierzą niektórzy, a brzmi ona tak…
Wierzenia dotyczące cudownej ikony Matki Bożej
Według podania, pewien bogaty Rodyjczyk popadł w tarapaty finansowe. Załamany postanowił popełnić samobójstwo, skacząc z najbardziej stromej skały Filerimos. W ostatniej chwili desperatowi ukazała się Matka Boża stanowczo zakazując czynu. Co więcej, człowiek ten odnalazł nowy cel życia. W miejscu objawienia postawił pustelnię i został mnichem. Jako pokutę wybrał się do Jerozolimy, gdzie za ostatnie pieniądze, kupił świętą ikonę. Przywiózł ją tutaj i jako spełniony, szczęśliwy starzec, dokonał żywota. Podobno święty obraz miał właściwości uzdrawiające.
Wędrówka obrazu Matki Bożej Filerimos
Jakby nie było, obraz wielokrotnie zmieniał swoje miejsce. W 1480 roku z powodu inwazji tureckiej oraz trzęsienia ziemi w 1481 roku obraz przeniesiono tymczasowo do miasta Rodos, gdzie pozostaje początkowo w pałacu Joannitów, później w kościołach św. Katarzyny oraz św. Marka, aż do roku 1523. Po kapitulacji, rycerze zakonu św. Jana wyjechali, zabierając obraz Matki Boskiej Filerimos ze sobą. I tak rozpoczął on długą wędrówkę przez lata i lądy.
Początkowo trafił do Włoch, gdzie przebywał tam od 1523 do 1527 roku, a następnie, w latach 1527 – 1530, do Francji, by ostatecznie znaleźć się na Malcie, gdzie pozostał do roku 1798. Kiedy Napoleon zdobył Maltę, obraz został przetransportowany przez Triest do Rosji. Tam car Paweł I przyjął go z wielkimi honorami i nakazał ozdobić obraz złotym poszyciem i ozdobić szlachetnymi kamieniami. Obraz Matki Bożej Filerimos został w Rosji do 1917 roku, czyli do wybuchu rewolucji. Wtedy to z Moskwy, przez Sankt Petersburgu, a następnie przez Estonię został wysłany do Kopenhagi, gdzie został schowany w cesarskim skarbcu. Ikona leżała tam do roku 1928, kiedy to matka cesarzowa Maria Fiontorovna, przekazała ją do Monastyru w Belgradzie. Pozostał tam do 6 kwietnia 1941 roku. Wtedy, wskutek bombardowania Belgradu przez wojska niemieckie, obraz przeniesiono do klasztoru Ostrog, gdzie przebywał do 1952 roku.
Następnie obraz zabrał rząd Czarnogóry i umieścił w skarbcu narodowym. W 1978 roku obraz przekazano do Muzeum Narodowego w Czarnogórze, gdzie się znajduje, umieszczony w specjalnej kaplicy.
Kopia cudownego obrazu Matki Bożej Filerimos, wykonana przez mnicha Łazarza, została przeniesiona do klasztoru Filerimos w dniu 24 września 2008 roku i przebywa tam do dzisiaj. Na pamiątkę tego wydarzenia corocznie w tym dniu odbywają się uroczystości połączone z procesją z obrazem.
Również jutro będzie miało miejsce to wydarzenie, jeżeli ktoś miałby ochotę w nich uczestniczyć.