Akropol w Lindos jest jedną z największych atrakcji wyspy Rodos. Właściwie to głównie dla niego i dla widoków rozciągających się z zamkowego wzgórza warto się wybrać do tego małego miasteczka na wschodnim wybrzeżu wyspy. Nic dziwnego, że w 1999 roku Akropol został wpisany na listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
W drodze na Akropol w Lindos
Wzgórze Akropolu wznosi się na wysokości 166 m n.p.m. Na jego szczyt można dostać się bądź pieszo, po wbudowanych w zbocze góry schodach, bądź na osiołku. Osiołki te znane też jako Lindos Taxi, to kontrowersyjny sposób dostania się na górę. Jednak dla lekkich, małych dzieci może to być dodatkowa atrakcja, płatna 10 euro w jedną stronę. Osiołki idą na Akropol inną, okrężną drogą, a nie po schodach. Postój osiołków znajduje się na placu z platanem pośrodku, zaraz przed wejściem do miasta. Jeżeli chcecie iść pieszo to nastawcie się na przejście 292 stopni.
Idąc w górę, można podziwiać nie tylko widoki, lecz również wyroby koronkarskie i hafciarskie, które ręcznie wykonują kobiety z Lindos i okolić. Można podpatrzeć proces ich powstawania, a także jakieś kupić. Nie są one jednak tanie, jak to rękodzieło.
Na Akropolu
W najwyższym punkcie twierdzy znajduje się Akropol. Roztaczają się z niego niesamowite widoki na miasteczko, na morze oraz na zatoczkę św. Pawła. Zabudowa akropolu to mieszanka budowli z różnych epok. Najważniejszym miejscem na wzgórzu jest dorycka świątynia Ateny z IV wiek p.n.e. Najstarsze fragmenty budowli, pochodzą już z IX w. p.n.e. Inne antyczne budowle warte uwagi to hellenistyczna stoa z 20 doryckimi kolumnami prowadząca do świątyni Ateny i propyleje z 408 r. p.n.e.
Wchodząc na teren Akropolu warto zwrócić uwagę na wykutą w skale triremę, czyli rodzaj wymyślonego na Rodos starożytnego statku wojennego. Płaskorzeźbę datuje się na 170 r. p.n.e.
Joannici po przybyciu na wyspę w 1317 roku, wybrali wzgórze na jedną ze swoich twierdz. Otoczyli ją solidnymi murami, które widoczne są z daleka. Z tego też okresu pochodzi kościół św. Jana, który został wybudowany na ruinach rzymskiej świątyni. Aby dostać się na górę trzeba pokonać wysokie schody zbudowane przez Joannitów. Po wejściu na górę odkrywamy starożytne greckie krypty, Stoę z III wieku p.n.e. oraz rzymską świątynię. Kolejne schody prowadzą do wejścia zwanego Propyleje. Jednak główną atrakcją jest świątynia Ateny Lindia o długości 22 metrów i szerokości 8 metrów. Obecnie stojąca tutaj świątynia, powstała w IV wieku p.n.e. na gruzach poprzedniej.
Do innych atrakcji należy, znajdujący się za bramą, średniowieczny pałac gubernatora oraz stare magazynu z I w.p.n.e.
Godziny otwarcia:
W sezonie letnim: Cały tydzień od 8:00 do 20:00.
Poza sezonem: Od wtorku do niedzieli od 8.00 do 14.40.
Godziny otwarcia mogą się zmieniać, a informacje o aktualnych można otrzymać w greckich biurach informacji EOT (lub na naszej stronie)
Bilet wstępu 12 euro, dla dzieci i młodzieży do 25 roku życia – wstęp wolny.
Więcej zdjęć zobaczysz w poniższej prezentacji:
Wczoraj bylam i wstep wynosi 12 eu, az o polowe poszlo do gory 🙁
Witam
Tak, to niestety prawda. Powyższy post pisałam bowiem w styczniu 2014 roku. Aktualne godziny i ceny wstępu do najważniejszych zabytków można znaleźć w zakładce u góry strony: https://wysparodos.blogspot.gr/p/blog-page_3.html
Pozdrawiam
Drobna uwaga: wstęp jest darmowy dla dzieci i młodzieży do 25 roku życia.
Witam. Ile czasu zajmuje wejście na spokojnie na Akropol w Lindos ?