Wakacje powinny być czasem radosnym i beztroskim, pozbawionym trosk, również zdrowotnych. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Niekiedy dopadają nas wypadki, urazy lub choroby. W poważniejszych wypadkach należy zgłaszać się do kliniki, szpitala lub centrum zdrowia. W drobnych niedomaganiach wystarczy apteka, a te na wyspie są usytuowane często i zwykle zatrudniają dobrych specjalistów. Zaletą greckich aptek, jest także to, że większość leków dostępna jest od ręki i bez recepty.
Wybierając się na wakacje warto pomyśleć o zabraniu ze sobą najpotrzebniejszych leków lub środków opatrunkowych, szczególnie, gdy podróżujemy z dziećmi. Nie oznacza to, że musimy dźwigać ze sobą całą walizkę leków. Nasza wakacyjna apteczka powinna zawierać leki niezbędne, pozostałe dostaniemy w każdej aptece.
Co powinna zawierać nasza wakacyjna apteczka?
- Na pewno musimy zabrać leki, które zażywamy ciągle. Nie ma problemu, jeżeli skończy się nam opakowanie podczas wakacyjnych wojaży. Zwykle w takich przypadkach wystarczy opakowanie lub ulotka takiego leku, a aptekarz dobierze taki sam lub jego odpowiednik.
- Nospa, jako środek rozkurczowy, gdyż tego nie dostaniemy w żadnej greckiej aptece.
- Środki dezynfekujące i opatrunki, to kolejny punkt w apteczce. Nie musimy zabierać całego zestawu, gdyż wszystko możemy dostać na miejscu. Jeżeli jednak chcemy wieść to ze sobą to przydadzą się plastry opatrunkowe, woda utleniona (υπεροξείδιο του υδρογόνου) lub spirytus.
- W czasie letnich wyjazdów turyści często uskarżają się na kłopoty z trawieniem. Przy biegunce pomoże Loperamid, który hamuje perystaltykę jelit. Występuje tutaj pod nazwą, Imodium, w formie tabletek lub syropu. Węgiel aktywowany (άνθρακας ενεργός) dostępny pod nazwami Norit lub Toxicarb. Dostać można też znany w Polsce lek nifuroksazyd w kapsułkach lub syropie. Jego nazwa handlowa to Ercefuryl. Wszystkie te leki można dostać bez przeszkód. Aby uniknąć odwodnienia warto posiadać kilka saszetek Smecty, występująca w aptekach pod taką samą nazwą.
- Preparaty na ukąszenia owadów, to znany pod taką samą nazwą Fenistil w żelu lub Atarax żel.
- Na alergię pomoże wymieniony już Atarax w syropie lub tabletkach oraz Zyrtek (wymawiany jako Zirtek).
- Przy grzybicy stóp pomoże Lamisil 1% w kremie
- Na koniec cała grupa leków przeciwbólowych. Grupa leków zawierająca paracetamol, znajdziemy pod nazwami: Paracetamol, Depon, Panadol, Apotel i wiele innych. Leki zawierające ibuprofen, to m.in. Brufen (200mg, 400mg i 600mg.) Ibuprofen (200, 400, 600 i 800mg) Algofren, Advil, Nurofen. Bez problemu dostaniemy również aspirynę – Aspiryn (100, 300, 500mg)
- Środki na chorobę lokomocyjną lepiej zabrać ze sobą, gdyż często nie są dostępne na miejscu od ręki. Poza tym większość leków na chorobę lokomocyjną jest pochodzenia naturalnego, czyli zwykle tabletki zawierające imbir lub w formie gum do żucia.
Zawsze warto mieć ze sobą ulotki potrzebnych leków, co pozwoli farmaceucie dobrać odpowiedni lek. Nie ma też obawy o barierę językową, gdyż spokojnie można porozumieć się po angielsku, przynajmniej w miejscowościach turystycznych.
Na koniec życzę, aby porady te nie musiały się przydać, apteczka nie była potrzebna, a wypoczynek przebiegał bezproblemowo.
Zdecydowanie wolę jechać za granicę ze swoim zapasem lekarstw:) lepiej miec wiecej przy sobie niz w razie bólu i trudnej sytuacji szukać leku w aptekach.
To prawda, lepiej mieć i nie potrzebować, niż nie mieć i później żałować.
Ten wpis przypomniał mi nasz wyjazd na Nową Zelandię, gdzie kontrola celna sprawdzała nam każdy lek, czy na 100% wolno nam go przewozić i jest „bezpieczny” w kraju Kiwi.
Na szczęście w Grecji takiego problemu nie ma, lub dotychczas nie było 😉