Dni zimorodka (gr. Αλκυονίδες Μέρες) to okres kilkunastu dni, najczęściej stycznia, kiedy panuje ładna, słoneczna pogoda z temperaturami powyżej 20 stopni. Zjawisko to ma swoje racjonalne wytłumaczenie, jednak już od starożytności Grecy wolą tłumaczyć zjawiska przyrodnicze, odwołując się do mitologii. A termin Alkionides meres podobno pochodzi od Arystotelesa.
Mit o Alkione i Keyksie
Alkione była córką Eola, boga wiatrów, a jej mężem był Keyks, syn Gwiazdy Porannej. Mieszkali nad brzegiem morza, gdzie czuli się szczęśliwi i na tyle lekkomyślni, że śmieli porównywać się do boskiej pary, Zeusa i Hery. Nie skończyło się to dla nich dobrze. Zeus w ramach zemsty zamienił ich w ptaki. Jego w nurka, a ją w zimorodka. Zimorodek na nadmorskich skałach wił swoje gniazdo, które wciąż na nowo burzone było przez wzburzone fale. W końcu bogowie zlitowali się nad nieszczęsną Alkione i nakazali, by na czas, kiedy ptak wysiadywał jaja, wiatry i morze się uspokajały, a słońce swoim ciepłem ogrzewało ziemię.
Inna wersja tego mitu podaje, że Alkione i Keyks zgrzeszyli pychą i dlatego bogowie ich ukarali. Gdy Keyks udał się w podróż morską, po poradę do wyroczni, jego statek zatonął. Alkione, gdy usłyszała złe wieści, ruszyła na brzeg morski, wypatrując męża, jednak na próżno. Z rozpaczy rzuciła się więc w morskie odmęty, by w ten sposób połączyć się z mężem. Widząc to bogowie, zlitowali się nad obojgiem, zamieniając ich w zimorodki. Alkione zamieszkała nad brzegiem morza, gdzie budowała swoje gniazdo, a Zeus raz w roku uspokajał naturę, by mogła spokojnie złożyć jaja, I ten właśnie okres nazwany został Alkionides meres, czyli dniami zimorodka.
O samym zimorodku możecie poczytać we wpisie, Zimorodek, czyli urodzony w ziemi.
Czym naprawdę są dni zimorodka?
Mitologia tłumaczyła starożytnym nieznane dla nich zjawiska, także pogodowe. Jednak my wiemy, że wytłumaczenie jest bardziej prozaiczne i związane jest z położeniem geograficznym Grecji. Z punktu widzenia meteorologii obserwuje się zjawisko równania ciśnień barometrycznych pomiędzy Europą północno-wschodnią, a jej południem. Dni są wówczas bezwietrzne, słoneczne i ze sporą różnicą temperatur między nocą a dniem, kiedy przekraczają one nawet 20 stopni Celsjusza. Następuje to zawsze w zimie i jest zjawiskiem naturalnym. Jednak zjawisko to nie zachodzi corocznie. Jednak z drugiej strony, ze względu na zmiany klimatyczne ciepłe dni będą pojawiać się częściej. A także, utrzymywać się znacznie dłużej, niż do tej pory.
Kiedy oczekiwać Dni zimorodka?
Nie ma jednoznacznej daty, gdyż dni te mogą występować w okresie od połowy grudnia do połowy lutego. Według mitu istnieje związek między grudniowym przesileniem a okresem inkubacji jaj zimorodka w styczniu. Dlatego często przyjmuje się, że dni zimorodka występują w styczniu. Statystycznie najczęściej jest to druga połowa stycznia, jednak cały ten czas, aż do połowy lutego możemy uznać za Alkionidy.
Jednak zawsze gdy w Grecji następują dni zimorodka, życie staje się lżejsze i pełne optymizmu. To słońce pojawiające się w środku zimy i wysokie temperatury napawają radością. Dlatego też zapewne dni te uważane są za dobrą wróżbę, dającą siłę, by przetrwać zimę i z optymizmem czekać na lato.