Wyprzedaże w Grecji to czas, na który z utęsknieniem czeka wielu zakupoholików. Są one wspaniałą okazją do zrobienia dobrych zakupów i są z reguły wyczekiwane przez konsumentów. Czekają na nie również handlowcy, mają one na celu stymulację rynku. Terminy wyprzedaży określone są w przepisach i przekazywane publicznie przez Izbę Handlową. Wyprzedaże w Grecji dzielą się na ogół na letnie oraz zimowe i mają charakter wyprzedaży posezonowych.
Terminy wyprzedaży
Wyprzedaże w sezonie zimowym rozpoczynają się zwykle w drugi poniedziałek stycznia, z dopuszczalnym kilkudniowym odchyleniem. W tym roku (2015) rozpoczęły się w poniedziałek, 12 stycznia i potrwają do 28 lutego. Sklepy mają być dodatkowo otwarte 18 stycznia, w godzinach od 11:00 do 18:00. Zaplanowano też wyprzedaże letnie na pierwsze dziesięć dni maja oraz od trzynastego lipca do końca sierpnia, a także kolejne zimowe 2015 roku, przez pierwsze dziesięć dni listopada.
Letnie wyprzedaże
Zaczynają się w drugi poniedziałek w lipcu i trwają do końca sierpnia. Orientacyjne daty letnich zniżek są następujące:
- 2025: Start od poniedziałku 14 lipca do soboty 30 sierpnia 2025 r.
- 2026: start od poniedziałku 13 lipca do poniedziałku 31 sierpnia 2026 r.
- 2027: start od poniedziałku 12 lipca do wtorku 31 sierpnia 2027 r.
Zimowe wyprzedaże
Zniżki zimowe zawsze zaczynają się w drugi poniedziałek stycznia. Jak wspomniano powyżej, może wystąpić odchylenie 1-2 dni. Zawsze kończą się pod koniec lutego, czyli 28 lutego lub 29 lutego.
Orientacyjne daty letnich zniżek są następujące:
- 2025: Start od poniedziałku 14 lipca do soboty 30 sierpnia 2025 r.
- 2026: start od poniedziałku 13 lipca do poniedziałku 31 sierpnia 2026 r.
- 2027: start od poniedziałku 12 lipca do wtorku 31 sierpnia 2027 r.
Towary na wyprzedaży
Wyprzedaże w Grecji obejmują zarówno duże sklepy sieciowe, jak i małe sklepiki. Mogą one stać się prawdziwą okazją, pod warunkiem że kupimy to, czego szukaliśmy, w odpowiedniej cenie, rozmiarze i bez wad. Warto pamiętać, że towary z wyprzedaży podlegają reklamacji, tak samo, jak towary w regularnej cenie. Inaczej jest ze zwrotami, pochopnie zakupionych przedmiotów. Towaru zakupionego na posezonowej wyprzedaży sprzedawca ma prawo nie przyjąć, jeżeli pozbawiony jest on wad lub miał wady, o których wiedzieliśmy i z tego powodu jego cena była obniżona. Przy okazji wspomnieć należy jeszcze o porównywaniu cen sprzed obniżki, z cenami promocyjnymi. Pozwoli to uniknąć rozczarowań, po stronie kupującego, oraz zapobiegnie nadużyciom po stronie sprzedawców.
Interes jest po obu stronach. Konsument kupi w pełni wartościowy towar, po przystępnej cenie, a sprzedawca pozbędzie się nadwyżek magazynowych. Zakupy robione z głową mogą być satysfakcjonujące, dla obu stron, trzeba je tylko robić z głową.
Przygotowani… To do sklepów marsz!