Wywarowi z tej rośliny przypisuje się wiele właściwości. Ma mieć działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i wspomagające układ krążenia oraz układ odpornościowy. Jest bogatym źródłem składników mineralnych takich jak cynk, sód, magnez, miedź, kobalt, a przede wszystkim żelaza. W naturalny sposób reguluje ciśnienie krwi oraz temperaturę ciała. Stosowany pomocniczo w chorobach nerek, zaburzeniach czynności wątroby, a także chorobach układu oddechowego.
Badania prowadzone na Uniwersytecie w Magdeburgu, przez profesor neurologii, Jehnsa Panke, ujawniają dobroczynny wpływ herbatki z gojnika, na mózg. Podobno gojnik zmniejszył uszkodzenia mózgu o blisko 80% u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, poprawiając ich stan.
Jeżeli nie przekonują was rewelacje medyczne, to może wystarczy przywieść sobie opakowanie gojnika i potraktować go jak picie zwykłej herbatki. Jej smak nie ma, bowiem wiele wspólnego ze smakiem typowego naparu ziołowego. Jest naprawdę smaczny, o lekkim posmaku miodowym.
Przygotowanie naparu jest również bardzo proste. Wystarczy wrzucić do kubka jedną lub dwie gałązki gojnika, lub w przypadku dzbanka większa ilość, całość zalać wrzątkiem i odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 5 minut. Dodatkowo można herbatkę dosłodzić miodem i wówczas możemy liczyć, jeżeli nie na całą gamę właściwości zdrowotnych, to na pewno na doznania smakowe.
Życzę pełni zdrowia i smaku!