Komary nie należą do pożądanych gości na hotelowym balkonie, czy w pokoju. Wielu z was zastanawia się, czy tam, gdzie leci, jest dużo komarów. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, gdyż ich ilość zależy od warunków środowiskowych, które są zmienne. Jednak można ich ilość monitorować m.in. na stronach z prognozą pogody, gdzie określa się tzw. wskaźnik aktywności komarów.
Indeks aktywności komarów
Został stworzony przez Instytut Badań Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju Narodowego Obserwatorium w Atenach we współpracy z Instytutem Fitopatologii Benaki w ramach projektu LIFE CONOPS.
Indeks wykorzystuje dane meteorologiczne dotyczące temperatury, wilgotności względnej, prędkości wiatru i opadów, które pochodzą z prognoz Narodowego Obserwatorium w Atenach i są podane na stronie internetowej www.meteo.gr Powyższy wskaźnik dotyczy tylko terenów zewnętrznych narażonych na działanie warunków atmosferycznych i zależy od ukształtowania terenu, liczebności odpowiednich siedlisk (lęgowisk komarów), gatunków komarów występujących na każdym terenie (np. komar tygrysi azjatycki, komar Widliszek i inne) oraz z programów kontroli prowadzonych w każdym obszarze (na poziomie samorządu terytorialnego).
Gdzie i kiedy komary są aktywne?
Wskaźnik aktywności komarów pozwala przewidzieć aktywność komarów w Twojej okolicy. Do określenia aktywności wykorzystuje szereg czynników środowiskowych, takich jak temperatura, wiatr, wilgotność i pora roku. Wskaźnik nie może przewidzieć, ile komarów znajduje się w Twojej okolicy ani jak często mogą Cię ugryźć. Populacje komarów i koncentracje gatunków o różnych zachowaniach mogą się znacznie różnić w krótkim okresie i nie są uwzględniane w prognozie. Podczas gdy większość komarów jest bardziej aktywna o świcie i o zmierzchu, inne gatunki mogą wykazywać aktywność w ciągu dnia, nawet gdy wskaźnik aktywności jest na niskim poziomie. Niemniej wskaźnik ten jest bardzo pomocny przy określaniu liczebności komarów w naszym najbliższym otoczeniu.
Aktywność komarów waha się na 5 poziomach:
Znajdź aktywność komarów w Twojej okolicy, korzystając z poniższego linku.
Jak radzić sobie z komarami na Rodos?
Rozwiązań problemu jest kilka, zarówno naturalnych, jak i chemicznych. Sprawdzonym i jak dotąd najlepszym sposobem jest zakup specjalnego urządzenia do prądu (Elektrofumigator). Zwykle ma on dołączony wkład z płynem lub nasączone nim płytki. Po włożeniu do urządzenia są one podgrzewane przez przepływający prąd, wydzielając opary, które odstraszają komary. Niekiedy urządzenia można wypożyczyć na recepcji hotelu, a dokupić jedynie wkłady.
W sklepach dostępne są także świece zapachowe, również kadzidła albo krążki nasączone płynem. Jednak one lepiej sprawdzają się np. na tarasach i balkonach.
Komarów jest mniej, gdy wieje wiatr, gdyż nie lubią ruchu powietrza. Dlatego w pokoju dobrze jest włączyć wentylator lub klimatyzację.
Wychodząc na zewnątrz, zwłaszcza wówczas, gdy powietrze przysłowiowo stoi, warto zastosować płyny z ikarydyną (Mugga, IR3535, DEET itp.) Możecie też wypróbować olejki eteryczne: lawendowy, drzewa herbacianego, cytrynowy, eukaliptusowy, goździków, trawy cytrynowej albo miętowy. Pod warunkiem, że nie jesteście alergikami. Wówczas żadne komary nie będą nam straszne.