Rodos obfituje w zabytki sakralne. Jeżeli kogoś interesuje ten rodzaj architektury, to na pewno nie rozczaruje się.
Począwszy od dużych i stosunkowo nowych kościołów, poprzez kompleksy klasztorne, a na malutkich kapliczkach kończąc znaleźć można na wyspie nie tylko dowody religijności mieszkańców, lecz także ślady zmieniającej się historii.
Jak już napisałam, obok setek podobnych obiektów znajdziemy też istne perełki. Do takich wyjątkowych kościółków należy m.in. położony w Lindos bizantyjski kościół Matki Boskiej, znajdujący się przy drodze na Akropol, w niewielkiej odległości od placu z platanem. Kościół pochodzi prawdopodobnie z X wieku, został przebudowany w 1489 roku przez Wielkiego Mistrza d’Aubusson, który nakazał m.in. postawienie dzwonnicy.
Wnętrze kościoła ozdobił freskami artysta z Symi, Grigoris. Na uwagę zasługują również kunsztownie rzeźbiony i pozłacany ikonostas oraz rząd ozdobnych siedzeń. Posadzkę kościoła zdobi mozaika z czarno-białych kamieni. Jest to charakterystyczny element architektoniczny Dodekanezu.
W 1927 roku budynek kościoła odrestaurowali Włosi. Odtąd służy miejscowej społeczności.
Kościół Matki Boskiej można odwiedzać codziennie od 9:00 do 17:00, zaś w niedzielę od 9:00 do 15:00.
Wchodząc do kościoła należy mieć zakryte ramiona oraz nogi. W razie potrzeby przy wejściu można pożyczyć służące do tego celu chusty. Wstęp jest bezpłatny. Obowiązuje również bezwzględny zakaz fotografowania wnętrza, z uwagi na szkodliwe działanie flesza na ścienne malowidła. Niestety zakaz ten nagminnie łamią ludzie pozbawieni wyobraźni.