Dawno nie było żadnego wpisu o zabytku sakralnym, dlatego dzisiaj nadrabiam zaległości i przedstawiam wam godny uwagi obiekt. Chodzi o mały kościół Matki Bożej Powszechnej (gr. Παναγιάς της Καθολικής), który możecie znaleźć po drodze na plażę Afandou. Czy chcecie poznać jego historię?
Zabytkowy kościół Matki Bożej Powszechnej
Kościół Panagia Katoliki, który możecie zobaczyć dzisiaj to trójnawowa bazylika z jońskimi kapitelami wewnątrz. Wewnątrz w trzech nawach można zobaczyć ikony Dziewicy Maryi, św. Łukasza oraz Trzech Hierarchów.
Kościół ten powstał na miejscu innych świątyń, które stały w tym miejscu. Były one wielokrotnie niszczone, a potem odbudowywane. Najdalej sięgając wstecz, do czasów antycznym, w miejscu tym miała stać świątynia bogini Demeter. Na jej ruinach w V wieku zbudowano trójnawowy kościół chrześcijański, który również został zniszczony i odbudowany ponownie w VIII wieku. Po dwustu latach z nieznanych przyczyn uległ on zniszczeniu i został ponownie odbudowany. Został on poświęcony Wniebowzięciu Marii Panny, a dziś nazywany jest kościołem Panagia Katoliki. Wykonany został w całości z kamienia, ma prostą dzwonnicę, która składa się z dwóch kolumn, wspierających dzwon ręczny. W przeszłości elewacja i dzwonnica były otynkowane i bielone. Dzisiaj usunięto tynk i farbę i pojawiła się kamienna konstrukcja.
Wnętrze kościółka przypomina najciemniejsze czasy średniowiecza. Znajdują się tam kapitele jońskie, a freski nie są w najlepszym stanie, mimo przeprowadzanej renowacji. Wiadomo o nich, że zostały namalowane między XIII a XIV wiekiem i zostały położone w dwóch warstwach.
Kiedy odwiedzić kościółek?
Kościół pozostaje otwarty cały czas i nie ma większego znaczenia o jakiej porze dnia, czy roku go odwiedzicie. Jednak warto wiedzieć, że obchodzi on swoje święto w sierpniu i w tym czasie trzeba się liczyć z tłumami.
Ze względów bezpieczeństwa ikonę Matki Boskiej na co dzień przechowuje się w muzeum kościelnym, we wsi Afandou. Jednak trzy razy w roku przenosi się ją do kościoła Matki Bożej Powszechnej. Towarzyszy jej procesja złożona z księży i mieszkańców wioski. 14 sierpnia, w wigilię maryjnego święta (15 sierpnia) spod kościoła na rynku rusza procesja, a po umieszczeniu ikony w kościele odbywa się Boska Liturgia i doksologia. Potem zaś wielki festyn z udziałem wszystkich chętnych mieszkańców z całej wyspy. Ikonę przenosi się do kościoła również 23 sierpnia oraz w Poniedziałek Wielkanocny.
Coś dla ciała
Odwiedzając kościółek, możemy zrobić przystanek na odpoczynek i jedzenie w znajdującej się obok tawernie Katoliki. Posmakujesz tam dobrego, tradycyjnego, greckiego jedzenia w przystępnych cenach. Jedzenie jest smaczne, porcje duże, a potrawy domowe. Nie uświadczycie tam owoców morza, na te trzeba pojechać nad morze. Tawernę prowadzi bardzo miła rodzina, a obsługa jest nienachalna, uśmiechnięta i szybka. Na pewno warto tam zajrzeć.
Jeżeli więc będziecie w okolicy plaży Afandou to zróbcie postój, aby zobaczyć ten mały kościół o wielkim znaczeniu historycznym, archeologicznym i religijnym.