Wioska Kremasti leży na zachodnim wybrzeżu wyspy Rodos, w odległości zaledwie 12 km od stolicy wyspy oraz 3 km od lotniska. Blisko jest stąd również do Doliny Motyli. Jest to miejscowość turystyczna, jednak posiadająca pewien urok. Wszystko dzięki pięknym domom, ukwieconym dziedzińcom oraz głównemu placowi wioski z pięknym kościołem, zabytkową biblioteką i małym parkiem.
Wioskę zamieszkuje niemal 5 i pół tysiąca stałych mieszkańców, którzy zajmują się głównie rolnictwem oraz pracują w turystyce.
Historia Kremasti
W czasie panowania rycerzy na wyspie oraz później w okresie okupacji tureckiej Kremasti nie wyróżniało się niczym szczególnym. Dopiero w latach rządu Włochów Kremasti zaczęło stawiać opór. Na początku 1913 roku organizowano wiece, w wyniku których obecny burmistrz Kefalakis oraz dyrektor szkoły podstawowej Vrontis zostali aresztowani i zesłani do Aten. Kolejne wystąpienia i wiece odbyły się w 1919 roku i przeszły do historii jako krwawa Wielkanoc.
Ucisk Włochów wpływał na życie mieszkańców wioski. Doprowadziło to do wydarzeń 27 kwietnia 1941 r., w dniu, kiedy Niemcy wkroczyli do Grecji. Wtedy to Włosi zbudowali trumnę z napisem „La morte de la Grecia” i krążyli z nią po wiosce, żądając udziału mieszkańców w „procesji pogrzebowej”. Ci, którzy odmówili, byli torturowani i bici. Po włoskiej okupacji nastąpiła okupacja niemiecka. Wreszcie Kremasti uroczyście powitała integrację z organem narodowym 7 marca 1948 r.
Kremasti jako centrum duchowe wyspy
W centrum Kremasti znajduje się Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym przechowywana jest cudowna ikona Matki Boskiej. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu Rodyjczyków, do którego pielgrzymują wierni z Dodekanezu i pozostałych części Grecji w dniach od 15 do 23 sierpnia. Wtedy to odbywa się największy festiwal religijny na wyspie.
Obecna świątynia jest mieszanką różnych stylów, z kopułą, która wznosi się 23 metry nad podłogą świątyni i 10 metrów nad dachem świątyni. W odległości 40 metrów znajduje się dzwonnica, biała wieża, która wznosi się na 20 metrów i ma powierzchnię podstawy 16 metrów.
Wcześniej w miejscu obecnego kościoła, stał inny mniejszy, ale równie znany kościół z 1839 roku, pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy. Jednak pielgrzymi nazywają go „Panagia Katholiki”.
Jednak to właśnie kościół Matki Boskiej Kremasti jest najważniejszym miejscem corocznych uroczystości. Warto tam wstąpić nie tylko z okazji uroczystości 15 sierpnia, ale także podczas dowolnych odwiedzin w miasteczku.
Ważnym zabytkiem jest też Rycerska Twierdza Wielkiego Mistrza Carretti, z osadą założoną przez rycerzy w połowie XV wieku. Drugim ważnym obiektem historycznym jest Biblioteka na głównym placu Kremasti.
Biblioteka Kremasti
Biblioteka Kremasti powstała w latach 1926-1927. Koszty budowy według metropolity Apostolosa Tryfona wyniosły 110 000 funtów i zostały pokryte przez Stowarzyszenie Emigrantów z Ameryki „Elpis”. Działkę na założenie biblioteki podarował kościół. Biblioteka ta posiada bogaty księgozbiór, w tym rzadkie publikacje oraz część ksiąg metropolity Rodos Apostolosa Tryfona (1913-1946).
Średniowieczny zamek Mistrza Carretti
Mówi się, że Wielki Mistrz Fabrizio del Carretto tylko naprawiał zamek Kremasti w latach 1510 – 1520, ponieważ w tym miejscu istniał już inny zamek w XIV wieku. Był on wykorzystywany przez odpowiednich Wielkich Mistrzów jako miejsce letniego pobytu.
W okresie rycerskim, ale także później w okresie Imperium Osmańskiego, zamek był ostoją dla mieszkańców i ich rodzin. Obecnie przy bramie twierdzy znajdują się dwa sklepione pomieszczenia, zewnętrzne mury i klasztor Agios Nikolaos, który został dobudowany później.
Panhelleńska wystawa rękodzieła Kremasti
Panhelleńska Wystawa Rzemiosła Kremasti rozpoczęła swoją działalność w 1965 roku. Nastąpiło to z inicjatywy ministra przemysłu Dodekanezu Ioannisa Zigdisa i przywódcy społeczności Todoulakisa Georgiou.
Celem wystawy było przyczynienie się do rozwoju greckiego rękodzieła i wzmocnienie greckich rzemieślników. Za wydarzenie odpowiadała społeczność Kremasti, a od czasu do czasu, Organizacja Handlu i prefektura Dodekanezu.
Na Wystawę dopuszczono greckich rzemieślników z procentem pracy ręcznej od 30% do 100%, aby wykluczyć wyroby czysto przemysłowe.
Od 2011 roku komitet organizacyjny Wystawy postanowił wzbogacić ją o produkty gospodarki rolnej. Dlatego przemianowano go na „Panhelleńską Wystawę Rzemiosła i Gospodarki Rolnej Kremasti”. Chcący odwiedzić Wystawę powinni zjawić się w Kremasti w sierpniu. Można oczywiście połączyć obie odbywające się w tym czasie imprezy, łącząc wrażenia duchowe z podejściem praktycznym.
Tutaj migawki z 54 Wystawy Rzemiosła i Gospodarki Rolnej.