Pies na plaży może być kłopotem, mimo że powinien być przyjemnością. Część turystów odwiedzających Grecję przyjeżdża tutaj z pieskami, nie chcąc rozstawać się z pupilem. Jak wiadomo, taki wyjazd wiąże się z przygotowaniami zarówno samego zwierzęcia, jak i z planowaniem pobytu z nim. Trzeba wybrać lokal pozwalający na przechowywanie zwierząt, ale warto też orientować się w miejscowych przepisach. Także, gdy chcemy wybrać się z pieskiem na plażę.
Rodzaje greckich plaż
Okazuje się, że plaża, plaży nie równa, także wobec prawa. Jakie więc mamy w Grecji plaże?
- Istnieje pas wybrzeża dziki i w żaden sposób niezorganizowany. W pasie tym są też plaże piaszczyste i kamieniste, które nie podlegają kontroli.
- Plaże odznaczone Błękitną Flagą. Na Rodos jest ich 57 (dane na 2023 r.)
- Zorganizowane plaże, które mają ratownika.
- Plaże zorganizowane, określane przez Straż Przybrzeżną jako „zatłoczone”, ze średnią dzienną frekwencją co najmniej 300 kąpiących się, na każdy kilometr plaży, co jest jednocześnie kryterium posiadania ratownika.
Pies na plaży i w morzu
Sprawę tę reguluje ustawa 4830 „Nowe ramy dotyczące dobrostanu zwierząt towarzyszących – program »ARGOS« i inne przepisy”, artykuł 19 „Dostęp do plaż”. Według ww. ustawy psy nie mają wstępu na wszystkie plaże i kąpieliska. Mają dostęp do plaż bezludnych, niezorganizowanych oraz tych, na których jest niewielu kąpiących się ludzi. Oczywiście w takich miejscach psy mogą też korzystać z kąpieli w morzu. Poza morzem używanie smyczy jest zawsze obowiązkowe.
Jak wygląda sytuacja na zorganizowanych plażach?
Na zorganizowanych plażach, w rozumieniu ustępu 1 artykułu 1 p.d. 71/2020 (A’ 166) wstęp psów jest dozwolony tylko wtedy, gdy są to psy asystujące lub jeśli istnieje stosowny dobrze widoczny znak umieszczony przez prawnego operatora plaży.
Zgodnie z art. 21 psy asystujące i zwierzęta terapeutyczne mogą wchodzić do miejsc, w których osoby im towarzyszące mogą wchodzić, w tym do restauracji, hoteli, szpitali, szkół, instytucji publicznych, obiektów sportowych i kościołów, o ile pozwalają na to rozmiary i ich specyfika. Osoba posiadająca zwierzę musi posiadać ze sobą niezbędne zaświadczenia potwierdzające, że zwierzę jest psem asystującym lub zwierzęciem terapeutycznym i okazywać je na żądanie zarządców obiektów, do których normalnie wstęp jest zabroniony do zwierząt domowych. We wszystkich przypadkach towarzysze muszą mieć przy sobie książeczkę psa, w której będzie poświadczone, że jest zaszczepiony i odrobaczony.
Wstęp psów na plaże z certyfikatem Błękitnej Flagi Greckiego Towarzystwa Ochrony Przyrody jest zabroniony!
Jakie zasady obowiązują właścicieli psów podczas pobytu na dzikiej plaży?
Przebywając na plaży z psem, musimy przestrzegać pewnych zasad i nie przeszkadzać innym użytkownikom plaży. Dlatego pies na plaży powinien być zsocjalizowany i wyszkolony, tak aby nie stwarzał problemów dla otoczenia. Psy po kontakcie z wodą mają tendencję do otrząsania się z niej. Każdy właściciel powinien zatem zadbać o to, aby ten zwyczaj psa nie przeszkadzał innym plażowiczom. Pies na plaży powinien być przywiązany blisko właściciela, a nie swobodnie biegać wśród osób na niej przebywających. W przypadku protestów ze strony kąpiących, psa należy usunąć z morza, jednak nie dotyczy to samej plaży.
W każdym przypadku podczas pobytu nad morzem powinniśmy dbać o dobro naszego zwierzaka. Właściciele powinni szczególnie uważać, zwłaszcza z godzinami przebywania na plaży. Warto wybrać się na nią z psem wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, gdy temperatura jest niższa. Podczas przebywania na plaży, należy robić spacery ze zwierzakiem, aby ten mógł się załatwić. Najlepiej w pewnym oddaleniu. Właściciel powinien w każdym przypadku natychmiast usunąć odchody psa, w przypadku, gdy załatwi się on na plaży. Należy też pilnować, aby zwierzę nie jadło piasku, ani nie piło słonej wody, bo może mu to zaszkodzić. Powinniśmy mieć ze sobą duży zapas wody, aby pies mógł się napić, a także, żeby można go było schłodzić i opłukać po kąpieli w morzu.
Podróżujący z pieskami mają już do wyboru wiele miejsc noclegowych, jednak gorzej ma się sprawa z plażami dla psów. Pod tym względem do tej pory, przyjazna czworonogom była plaża Afandou. Jeżeli znacie jakieś plaże Rodos przyjazne psom, podzielcie się tą wiedzą w komentarzu.