Policja Turystyczna (Τουριστική Αστυνομία) jest integralna częścią Greckiej Policji. Składa się ona z personelu specjalnie przeszkolonego w celu udzielania informacji i pomocy turystom, w przypadku jakichkolwiek problemów. Policja Turystyczna ma ponadto uprawnienia do rozwiązywania nieporozumień między turystami a usługodawcami. Policjanci z tej formacji mówią wieloma językami, zaś rozpoznać ich można po specjalnej naszywce na rękawie, z nazwa Tourism Police.
Historia powstania Policji Turystycznej
Kwestia turystyki w Grecji jest jedną z głównych trosk państwa, które chce by napływało do niego wielu turystów, którzy będą na tyle zadowoleni, że zechcą powracać w kolejnych latach.
Pierwsze zainteresowanie turystyką ze strony państwa greckiego miało miejsce w 1914 r., kiedy utworzono „Urząd Spraw Zagranicznych i Wystaw”. Od tego czasu podjęto pewne starania, ale nie można ich określić jako znaczące, ponieważ nie było turystyki krajowej, nie zadbano o stanowiska archeologiczne, dworce kolejowe, porty i środki transportu. Nie było informacji turystycznej, ani warunków dla rozwoju turystyki. W 1935 roku utworzono w ramach współpracy Policji i Greckiej Organizacji Turystycznej, specjalną Służbę Turystycznej Policji Miejskiej w największych miastach (Ateny, Pireus, Patras, Korfu). Podobne służby w innych ośrodkach turystycznych były obsadzone organami żandarmerii (Saloniki, Korynt, Loutraki, Nafplio, Olympia, Delphi).
Znaczenie greckiej Policji Turystycznej wzrastać zaczęło od lat 50-tych. Jednak od lat 60-tych wraz ze wzrostem ruchu turystycznego pojawiły się dla Dyrekcji Policji Turystycznej pewne trudności, gdyż miała ona za mało służb. Dlatego w dużych miastach (Ateny, Pireus, Patras, Korfu), policja miejska nadal odpowiadała za turystów, a na pozostałym terytorium odpowiedzialność przypisana została regionalnym służbom żandarmerii. Równolegle w Szkołach Korpusu Policji prowadzono zajęcia z turystyki, a po nich odbywały się szkolenia w ramach specjalnych seminariów oraz szkolenia z języków obcych, przepisów zdrowotnych i prawa rynkowego.
W kolejnych dekadach Policja Turystyczna została przeklasyfikowana na wszystkich szczeblach. Kamieniem milowym w historii Policji Turystycznej było utworzenie i funkcjonowanie w późnych latach 70- tych Centrum Informacji Turystycznej (tel. 171). Call Center, które działało codziennie przez całą dobę, było obsadzone biegłymi funkcjonariuszami policji. Posiadali oni specjalistyczną wiedzę, by szybko i dokładnie udzielać cennych informacji zainteresowanym.
W roku 1984 zniesiono Służby Policji Turystycznej, by w 1993 r., ponownie utworzyć Policję Turystyczną. Obecnie, wraz ze zbliżającą się restrukturyzacją greckich służb policyjnych tworzone są Wydziały i Stacje Turystyki.
Policja turystyczna – posterunki na Rodos?
Struktura wewnętrzna Wydziałów Policji Turystycznej przewiduje działalność Biura Turystyki, które odpowiada za:
- realizację przepisów prawa turystycznego
- obsługę turystów
- realizację programów kontroli ruchu turystycznego
- gromadzenie danych odnośnie zainteresowania turystycznego .
Posterunek Policji Turystycznej w Rodos, znajduje się na rogu ulic Karpathou i Papagou 1, w sąsiedztwie Biura Informacji Turystycznej.
Tel.: +30 22410 27423 (funkcjonariusz dyżurny)
Tel. +30 22410 23329 (dowódca)
Drugie Biuro działa w Lindos przy Placu Wolności (Platia Eleftherias)
Tel: 22440 31900
Kontakt z Policją Turystyczną jest tez możliwy, po wybraniu numeru 1571, z dowolnego miejsca Grecji, przez całą dobę. Komunikacja telefoniczna odbywa się w jednym z języków: greckim, angielskim, francuskim lub niemieckim.
W razie innych problemów, szczególnie natury kryminalnej (napad, kradzież) zawsze można skontaktować się z Posterunkami policji działającymi w poszczególnych miejscowościach:
- Faliraki 22410 23294
- Kolymbia 22410 51111
- Archangelos 22440 22236
- Lindos 22440 31223
- Kiotari 22440 43222
Lub pod ogólnie dostępnym, przez całą dobę z każdego automatu, telefonem alarmowym 100.
Jednak nikomu nie życzę, aby jego urlop upływał pod znakiem kontaktów z policją 🙂
Wykaz wszystkich oddziałów i posterunków Policji Turystycznej