Corocznie, 17 listopada wszystkie szkoły w Grecji obchodzą uroczyście rocznicę wydarzeń listopadowych z 1973 roku. Wtedy to studenci Politechniki Ateńskiej zbuntowali się przeciwko wojskowej dyktaturze. Święto to zwane Politechnio (gr. Πολυτεχνείο), stało się symbolem walki o demokrację, lecz również o ideały wolności, niezależności, pokoju i miłości do życia.
Polityczne niepokoje wśród studenckiej braci rozpoczęły się już na początku listopada, zaś 14 listopada policja aresztowała kilku studentów Uniwersytetu Ateńskiego. Za powód aresztowania podano uczestnictwo w nielegalnej demonstracji upamiętniającej szóstą rocznicę śmierci premiera Papandreu. W odpowiedzi studenci rozpoczęli okupację budynków Politechniki w Atenach.
15 listopada do studentów dołączyli mieszkańcy miasta, którzy gromadzili się na pobliskich ulicach, wykrzykując antyrządowe slogany.
Kolejnego dnia, 16 listopada informacja o wydarzeniach w Atenach trafia do radia. Zaczynają rosnąć pierwsze barykady oraz tworzą się duże manifestacje na Panepistimiou oraz na Stadiou. Wybuchają zamieszki, dochodzi do aktów wandalizmu i potyczek z policją.
17 listopada, w nocy na ulicach pojawiają się pierwsze czołgi. Budynki Politechniki zostają otoczone kordonem wojska i policji. O 3 nad ranem dnia 17 listopada czołg ustawiony naprzeciwko politechniki rozbił bramę główną, wjeżdżając na teren kampusu. Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem w dniu 17 listopada policja aresztowała 840 osób. Jednak po dyktaturze, podczas przesłuchań, policjanci, poinformowali, że liczba aresztowanych przekroczyła 2400 osób. Liczba zmarłych to 34 osoby.
Wydarzenia na Politechnice Ateńskiej doprowadziły do obalenia dyktatury w dniu 23 lipca 1974 roku, po inwazji tureckiej na Cypr. Każdego roku w ten dzień w wielu miejscach odbywają się demonstracje. Natomiast pokojowe obchody Politechnio odbywają się w szkołach. Wszystko, by przypomnieć o tamtych wydarzeniach i uczcić pamięć jej ofiar.