W Grecji istnieje wiele lokalnych zwyczajów, z których cześć ulega z czasem zapomnieniu. Jednym z takich zwyczajów jest Momogeri (gr. Μωμόγεροι), który ostatnio został reaktywowany przez Stowarzyszenie Greków Pontyjskich w Rodos „Ο Διγενής”. Dali oni jedyne w swoim rodzaju przedstawienie, 25 stycznia w południe, w centrum miasta Rodos.
Skąd wziął się zwyczaj Momogeri?
Korzenie tego zwyczaju pochodzą z czasów przedchrześcijańskich. Związane są z pogańskim bogiem Momosem i Dionizjami. W mitologii greckiej Momos był bogiem kpiny i bluźnierstwa, sarkazmu i ironii, a także niezasłużonej krytyki. Za swoje zachowanie został wygnany z Olimpu.
Z czasem święto nabrało charakteru chrześcijańskiego i należy do jednego z najstarszych pontyjskich zwyczajów. Odbywało się w okresie 12 dni Bożego Narodzenia i polegało na występach grup w miejscach publicznych, na placach wsi i miasteczek, ale też na podwórkach czy ulicach. Uczestnicy przedstawiali bez użycia słów przedstawienie, którego główną osobą jest panna młoda, a głównym wątkiem konflikt pomiędzy dwoma mężczyznami, starcem i młodym mężczyzną, którzy konkurują o jej względy. Odbywają się nawet inscenizowane sceny walki między nimi a ostatecznym zwycięzcą zostaje młody. Ma to symbolizować zastąpienie starego nowym, czyli przejście do Nowego Roku, który zastępuje stary rok. Na koniec odbywa się zabawa z tańcami, śpiewem i ogólną radością, a miejscowi oferują tancerzom napoje i lokalne przysmaki.
Stąd też prawdopodobnie wzięło się nazewnictwo zwyczaju. Stąd też prawdopodobnie wzięło się nazewnictwo zwyczaju, od słów momos (gr. μώμος), oraz słowa jeros (gr. γέρος).
Odmiany tego samego zwyczaju występują też w wioskach Kozani i Kastoria, lecz tam zwą się ragoutsaria (gr. Ραγκουτσάρια).
W 2016 roku zwyczaj Momogeri wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Źródło: Rodiaki
Relację z tego wydarzenia można podglądnąć tutaj: