Przyjęcie do przedszkola
Edukacja przedszkolna dzieli się na dwa etapy. Pierwszy tzw. pronipio (Προvήπιο) dla dzieci czteroletnich oraz nipio (Νήπιο) dla pięciolatków.
O ile pięciolatki mają obowiązek uczęszczać do zerówki, to obecność w przedszkolach, czterolatków, jest opcjonalna i realizowana w miarę istnienia wolnych miejsc i pozostaje w wyłącznej gestii rodziców.
Przy przyjęciu obowiązuje rejonizacja, czyli dzieci muszą chodzić do przedszkola położonego, jak najbliżej miejsca zamieszkania. Niewielka liczba placówek nie jest jednak w stanie zapewnić miejsca wszystkim chętnym. Dlatego też obowiązuje zasada, że najpierw przyjmowane są pięciolatki, a czterolatki w miarę istnienia wolnych miejsc. Poza tym pierwszeństwo mają dzieci rodziców pracujących jako nauczyciele oraz dzieci z rodzin wielodzietnych.
Powszechny stał się zwyczaj sporządzania list oczekujących na przyjęcie.
Zapisy do przedszkoli odbywają się zwykle od 1 do 16-tego czerwca. Jednak o przyjęciu dziecka do przedszkola, rodzice zostają powiadomieni na początku września.
Edukacja w bezpłatnych, państwowych przedszkolach to nie jedyna alternatywa. Inną możliwością jest wysłanie dziecka do prywatnej placówki. W takim przypadku trzeba liczyć się z comiesięcznymi opłatami, często dość wysokimi.
Obowiązek uczęszczania do przedszkola
Odstępstwem są przedszkola zapewniające opiekę całodzienną tzw. oloimera nipiagogia, działające od 8:00 do 15:45.
Przedszkola państwowe, chociaż bezpłatne, zapewniają dzieciom jedynie opiekę i naukę.
Potrzebne materiały (farbki, kredki, papier etc.) kupują rodzice. Posiłki również przynoszą sobie dzieci z domu. Dotyczy to zarówno śniadania, jak i obiadu (w przypadku oloimero)
Na koniec jako ciekawostka, fakt, że w greckich przedszkolach (podobnie zresztą jak w szkołach) nie istnieje pojęcie zmiany obuwia.
Cdn.