Sezon świąteczny Bożego Narodzenia i Nowego Roku, kończą obchody Theofania (Θεοφάνεια), czyli święto Objawienia Pańskiego. Zwane jest również Fota (gr. Φώτα ή Φωτά), a niekiedy święto Świateł (gr. ή Εορτή των Φώτων). To chrześcijańskie święto, upamiętniające chrzest Chrystusa nad rzeką Jordan, jest w kościele prawosławnym czczone w sposób szczególny. Z datą tą wiążą się różne lokalne zwyczaje ludowe, oraz obrzędy religijne, a ich rodzaj zależy nie tylko od regionu Grecji, lecz nawet od danej wioski.
W przeddzień święta
Świętowanie rozpoczyna się już w przeddzień, czyli 5 stycznia. Jest to dzień, w którym wierni odwiedzają świątynie, a na stołach pojawia się tylko postne jedzenie. Po domach wędrują dzieci śpiewając specjalną kolędę. Jednak w tym dniu, nie tylko dzieci odwiedzają mieszkańców. Czyni to też papas, który święci domostwa.
Theofania – święto ognia i wody
Tutaj papas czyta słowa ewangelii, po czym święci wodę i wrzuca do niej krzyż. Śmiałkowie, którzy nie boją się zimnej wody rzucają się do wody by zdobyć krucyfiks. Kto dopłynie pierwszy i krzyż pochwyci, temu szczęścić się będzie przez cały rok.
W tym momencie dzwony zaczynają dzwonić, a zgromadzeni wokół widowiska rybacy wypuszczają race. Oczywiście tak jest, w dużych ośrodkach. W małych wsiach, wszystko odbywa się na mniejszą skalę i nie jest tak spektakularne.
Podstawowym rytuałem tego dnia jest poświęcenie wody i nurkowanie w wodzie na pamiątkę chrztu udzielonego Jezusowi przez św. Jana Chrzciciela.
Różne oblicza Theofanii
Dlatego obrzędy związane są z wodą, lecz mogą się między sobą różnić. I tak naLefkadzie, do wody razem z krucyfiksem trafiają pomarańcze, które następnie pobłogosławione zawisną obok kościelnych ikon.
W Kastorii, mieszkańcy reaktywują zwyczaj zwany rokantzaria (ροκαντζάρια). Przebierają się i zakładają przerażające maski, by odpędzić złe duchy. W wielu wioskach rodyjskich ludzie przebierają się za kalikantzari (καλικάντζαροι), czyli złośliwe skrzaty i robią psikusy.
Mieszkańcy wielu obszarów w tym dniu kąpią się w morzu, nurkują, myją narzędzia rolnicze, a nawet ikony. W powszechnej opinii ludowej nawet ikony z upływem czasu tracą swoją pierwotną siłę, którą odzyskują poprzez zanurzenie w wodzie poświęconej.
Nie można zapominać o świątecznym menu. Na stole w tym dniu króluje wieprzowina oraz inne dania mięsne.
7 stycznia świętuje Jan Chrzciciel i chociaż dzień ten nie jest ta hucznie obchodzony jak Theofania, to pozostaje dniem świątecznym, a wszyscy pobożni Grecy odwiedzają świątynie.
Przykład poniżej: Gennadi 2015