W różnych kulturach występują różne wierzenia, zabobony i uprzedzenia. Jednymi z nich są te związane z dniami tygodnia. I o ile wszyscy wiemy, że dla świata zachodniego pechowym jest piątek 13, to już nie wszyscy wiemy, że dla Greków jest to wtorek 13. Dlaczego tak jest, przeczytacie poniżej.
Strzeż się wtorku 13.
Właściwiej byłoby napisać, Τρίτη και 13, czyli wtorek i 13, bo dla Greków są to dwa, skumulowane nieszczęścia. Nie dość, że wtorek, to jeszcze 13. Tego dnia przesądni ludzie nie podejmują nowych działań i starają się ograniczyć swoją aktywność do minimum. Niektórzy nie wychodzą nawet z domu, a starsi odczyniają uroki, by odpędzić zło.
Skąd taka zła sława tego dnia? Wtorek uważany jest za dzień pechowy z powodu astrologii. Według astrologii tego dnia Mars jest planeta dominującą, a moment dnia, kiedy styka się z Saturnem, jest wyjątkowo złą wróżbą. Jako że nikt nie wie dokładnie, kiedy to następuje, dlatego cały wtorek uważany jest za szkodliwy.
Dlaczego liczba 13?
Z liczbą 13 wiąże się data upadku Konstantynopola 29 maja 1453 roku. Suma liczb roku 1453 (1+4+5+3 = 13) wynosi 13. Stąd też wśród Greków zła sława tej liczby. Jednak jak wykazał badacz folkloru, profesor Uniwersytetu Ateńskiego, Minas Alexiadis, nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Przesąd związany z tym dniem jest bowiem dużo starszy i sięga roku 1164.
Liczba 13 uważana jest za pechową nie tylko w kulturze greckiej, ale i w innych krajach europejskich. Grecy uważali, że liczba 13 łamie harmonię. Było 12 apostołów, 12 plemion Izraela i 12 Ewangelii. A jeszcze wcześniej Herkules wykonał 12 prac, a także było 12 bogów Olimpu. Na dowód działania liczby 13 podają, że król Macedonii Filip II zmarł wkrótce po tym, jak ustawił swój posąg obok 12 posągów bogów olimpijskich.
Tak więc przesądni Grecy wierzą, że wtorek 13 to dzień pechowy i mający niekorzystny wpływ na życie ludzkie. Można się z tego śmiać, szydzić z przesądów, ale są one częścią tradycji danego społeczeństwa.
O innych przesądach greckich możecie poczytać na stronie blogerzy.org