Historia firmy ICARO
Wzory te były jednak bardzo popularne, dlatego też włoska firma postanowiła wytwarzać ceramikę w tym stylu. Produkcja firmy Icaro rozkwitła w dekadzie 1930-1940. Udaje się też przetrwać okres II wojny światowej. Wraz z włączeniem Dodekanezu w Grecji i odejściu Włochów, firma została sprzedana panu Konstantynowi Chatzikostantisowi. Nowy właściciel zmienił nazwę firmy na Ikaros i rozwinął firmę tak, że stała się drugą pod względem wielkości w Grecji, po firmie Keramejkos w Atenach. Fabryka pozostała w rękach Chatzikostantina i jego rodziny od 1947 do 14 czerwca 1987 roku, kiedy właściciel i jego żona zginęli w wypadku samochodowym na drodze do zatoki Antonego Quinna. W 1988 roku ostatecznie zamknięto firmę.
Co wytwarzano w firmie IKAROS?
Produkcja firmy obejmowała szeroką gamę przedmiotów, takich jak talerze dekoracyjne, słoje, dzbanki, zastawa stołowa, kompozycje płytkowe, figurki i inne przedmioty codziennego użytku, słynące z pięknych motywów i jasnych kolorów. Do najsłynniejszych prób należały te, które kopiowały wzory ceramiki Iznika, w tym motywy kwiatowe z bukietami tulipanów, hiacyntów, róż i goździków, a także przedstawienia różnych typów statków. Sama mam w posiadaniu jeden taki talerz z 1950 roku, wytworzony w wytwórni w Archangelos.
Co znajdziemy na wystawie „ICARO — IKAROS”
Wystawa została zorganizowana w Pałacu Wielkich Mistrzów, w dużej Sali na pierwszym piętrze. Oprócz bogatej kolekcji ceramiki pochodzącej od prywatnych kolekcjonerów znaleźć można kopie ceramiki „Lindian” z fabryki IKAROS, ceramika ICARO i IKAROS odpowiednio z okresu włoskiego i greckiego oraz bogata kolekcja ceramiki użytkowej produkowanej w Archangielos jak słoje, dzbany czy posag, składający się z 19 części. Oprócz tego znajdują się tam próbki materiałów ceramicznych z Włoch i Turcji oraz tradycyjne naczynia z Embony i Sianny.
Oprócz ceramiki na wystawie znajduje się bogaty materiał archiwalny prezentujący proces produkcji. Idąc po wystawie, przenosimy się nie tylko w czasie od założenia, po zamknięcie fabryki, ale również mamy okazję zaobserwować fazy procesu wytwarzanie tej unikatowej ceramiki.
Fabryka ICARO – IKAROS była i jest częścią historii i tradycji Rodos i dla każdego zainteresowanego historią i kulturą wyspy, wystawa ta jest punktem obowiązkowym.
Miłego zwiedzania!