Ikona Bogarodzicy „Życiodajne Źródło”
Historia Virgin Zoodochos Pigi
W 450 r. w Konstantynopolu w pobliżu tzw. Złotych Wrót znajdował się niewielki zagajnik. Biło tam niegdyś źródło, które z biegiem lat zarosło krzakami i pokryło się rzęsą wodną. Pewnego razu w pobliżu tego miejsca szedł bizantyjski żołnierz Leo Markell, który spotkał tam niewidomego człowieka i pomógł mu wyjść na ścieżkę. Przy zagajniku obaj zatrzymali się, aby odpocząć. Wtedy żołnierz udał się na poszukiwanie wody i wnet usłyszał głos, mówiący mu, aby nie szukał daleko, a w sąsiednim zagajniku. Następnie głos polecił też, aby przyniesioną wodą napoić niewidomego, a do jego oczy przyłożył znajdującą się nad źródłem rzęsę. Nazwała przy tym Leona królem. Leon zrozumiał, że przemawia do niego sama Bogarodzica, uczynił więc, co mu kazała i ślepiec odzyskał wzrok.
Po siedmiu latach, w 457 roku Leon został cesarzem, znanym powszechnie jako Leon I. Wtedy to rozkazał, aby miejsce, gdzie został uzdrowiony niewidomy, oczyszczono, otoczono kamiennym ogrodzeniem i zbudowano w tym miejscu świątynię poświęconą Matce Bożej. Miejsce to nazwano „Życiodajnym Źródłem”. W cerkwi znajdowała się napisana z tej okazji ikona, a w miejscu tym zdarzały się kolejne przypadki uzdrowień.
W XV wieku Turcy zdobyli Konstantynopol, a świątynię zburzono. Później, wraz z upływem czasu chrześcijanie dostali pozwolenie na wzniesienie w tym miejscu małej kapliczki. Niestety w 1821 roku ponownie ją zniszczono. W 1835 r. po raz kolejny oczyszczono źródło i wzniesiono nad nim prawosławną świątynię. Tak jak i przedtem nieprzerwanie słynęło ono swą uzdrawiającą mocą, aż do 1955 roku, kiedy znów zrównano ją z ziemią. Obecnie na miejscu źródła znajduje się mała kapliczka z kopią cudownej ikony.
Virgin Zoodochos Pigi w Plimmiri
Ikona Matki Boskiej Życiodajne Źródło czczona jest w całym prawosławnym świecie, także w Grecji. Mimo to, jej kult nie jest tak rozpowszechniony jak byśmy oczekiwali.
Sam kościółek Zoodochos Pigi znajdujący się w Plimmiri wybudowano w latach 40 XIX wieku, na ruinach dawnej świątyni. Z kolei święto Ikony Matki Bożej „Życiodajne Źródło” obchodzone jest 4 kwietnia oraz w piątek Tygodnia Paschalnego.