Alkioni (gr. Αλκυόνη), czyli zimorodek to niewielkich rozmiarów, pięknie ubarwiony ptak, który upodobał sobie na miejsce zamieszkania m.in. Grecję. Żyje on i rozmnaża się w pobliżu rzek, mokradeł i na morskim brzegu. Dlatego w Grecji doczekał się różnych określeń np. psaropouli (gr. ψαροπούλι) czy vasilopouli (gr. βασιλοπούλι), czyli ptak rybny, ptak morski lub król wśród ptaków.
Co wiemy o zimorodku?
Zimorodek występuje w Europie od Morza Śródziemnego po Wielką Brytanię, w dużej części Azji i Afryki Północnej.
Najczęściej siedzi na gałęziach lub skałach na brzegach zbiorników wodnych, czając się na swoją zdobycz, którą są małe ryby, mięczaki i skorupiaki.
Swoje gniazdo buduje na miękkiej glebie lub w piasku. Jest to rodzaj tunelu, na końcu którego znajduje się przestronna komora lęgowa.W gnieździe tym samica zimorodka składa od 5 do 7-8 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem. Po trzech – czterech tygodniach młode opuszczają gniazdo.
Do Grecji zimorodek przylatuje pod koniec lata i pozostaje tutaj do końca marca.
Wygląd zimorodka
Zimorodek nie jest dużym ptakiem. Jego całkowita długość to kilkanaście centymetrów, z czego 4 cm przypadają na ogon. Ptak ten ma stosunkowo dużą, w porównaniu z tułowiem, głowę i długi, ostry dziób. Jego grzbiet jest błyszczący, niebiesko-zielony, a brzuch jasnobrązowe. Inne cechy to białe gardziołko, jasne kropki na głowie oraz krótkie czerwone nogi. Ma stosunkowo krótkie skrzydła, pozwalające mu lecieć prosto, nisko i bardzo szybko, ale na krótkie odległości. Samce i samice nie różnią się między sobą.
Według pewnej średniowiecznej legendy, zimorodek początkowo miała szare upierzenie. Jednak gdy nastąpiła biblijna powódź, wzbił się on wysoko i dlatego jego pierś się zaczerwieniła, a grzbiet przybrał barwę nieba.
Zimorodek w mitologii
Zimorodek występuje w greckiej mitologii. Starożytni wierzyli, że zimorodki to ludzie zamienieni w ptaki. Według jednego z mitu grecka księżniczka Alkione i jej mąż Keyks, byli na tyle pyszni, ze śmieli porównywać się do Zeusa i Hery. Rozgniewany Zeus doprowadził do ich śmierci, czego później żałował i dlatego zamienił ich w ptaki, ją w zimorodka, a jego w nurka.
Według innego podania Alkione po śmierci ukochanego małżonka rzuciła się do morza, a wzruszeni bogowie przemienili ich w zimorodki. Alkione wiła swoje gniazdo na brzegu morza, lecz mocne, zimowe fale ciągle je zmywały. Wtedy to Zeus poprosił boga Eloe, by nakazał wiatrom uspokoić się na jakiś czas, a Heliosa poprosił, by pozwolił słońcu świecić jasno i ogrzewać zimorodki, dopóki ich jaja się nie wykluły.
Stąd też wzięło się określenie „dni zimorodka” lub dni alkionów. Jest to kilkunastodniowy okres, przypadający w styczniu, kiedy wiatry się uspokajają, a temperatury rosną.
Będąc w Grecji warto rozglądnąć się wokół siebie i zaobserwować te charakterystyczne ptaki, stanowiące w końcu istotny element greckiej fauny.