Tahini znane jest już od starożytności. Pastę sezamowa znali już Asyryjczycy, Egipcjanie i Chińczycy. Wytwarzane jest ona ze specjalnie wyselekcjonowanych nasion sezamu, które są palone, a następnie mielone, tworząc pastę.
Właściwości tahini
Pasta sezamowa jest niezwykle korzystna dla organizmu ludzkiego, ponieważ zawiera wiele substancji odżywczych oraz witamin. Pasta sezamowa zawiera witaminy E, B1 i B6, aminokwasy siarkowe, sezaminę, sesamolinę, tokoferol oraz naturalne minerały, takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor i cynk. Ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasówtłuszczowych, oraz istnienie sezaminy pomaga obniżyć poziom cholesterolu.
Przyczynia się do produkcji przeciwciał, które zwalczają różne zakażenia. Poprawia funkcję jelit i wątroby. Zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Z tych powodów pasta sezamowa jest bardzo korzystne dla zdrowia.
Zastosowanie pasty sezamowej
Lokalna, rodyjska kuchnia jest wypełniona niezwykłymi potrawami, które zawierają pastę sezamową, takie jak lokalny makaron Matsi, z ciecierzycą i sosem tahini lub makaron z tahini na słodko.
Wielkopostna specjalność to zupa z pastą sezamową. Pastę sezamową dodaje się tutaj nawet do ryb. Pasta sezamowa jest kluczowym składnikiem humusu i chałwy. Używane jako dodatek do różnych receptur, jako składnik sosów sałatkowych, do smarowania pieczywa czy w wielkopostnych wypiekach jak tahinopites lub tahinopsomo.Tahini jest powszechne także przy produkcji ciast, jak tahinopita, tahinokoulourakia i inne.Z powodu swojej wartości odżywczej jest idealne na okres postu, a także dla rekonwalescentów.
Pasta sezamowa, poza oczywistymi zdrowotnymi zaletami jest również smaczna i uniwersalna. Dlatego warto poznać ją bliżej.