rosnąca w Grecji dość często, zwłaszcza wśród roślinności porastającej wzgórza na wysokości od 300 do 1000 m. n. p. m.
Osobiście spotkałam je podczas wędrówki po Dolinie Aithonas, gdzie można było zaobserwować, zarówno rozrosłe krzewy, małe drzewka, jak tez duże, dochodzące do kilku metrów drzewa, porastające skaliste zbocza.
Drzewo to kwitnie dwa razy do roku. Pierwszy raz w maju oraz drugi raz we wrześniu. Jego kwiaty mają charakterystyczny wygląd białych dzwoneczków oraz delikatny, miodowy zapach.
Owoce są słodkie, niektórzy określają je jako mdłe. W stanie surowym najsmaczniejsze są świeże prosto z drzewa. Należy jeść tylko dojrzałe, czerwone owoce. W Grecji przygotowuje się z nich przetwory, γλυκά του κουταλιού, dżemy, jak również likiery.
Roślina ta zawiera we wszystkich swoich częściach etylowy ester kwasu galusowego, który na silne działanie utleniające oraz przeciwbakteryjne. Z tego względu znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej oraz ziołolecznictwie. Kora drzewa, liście, a także korzenie wykazują działanie ściągające oraz moczopędne. Ponadto kora drzewka zawiera sporo, bo aż do 45% garbników, które wykorzystywane są do hamowania biegunki.
Jeżeli podczas pieszych wędrówek po Grecji spotkacie na swojej drodze drzewo truskawkowe, wówczas warto zatrzymać się i spróbować jego owoców.