Symbole narodowe, takie jak hymn, flaga, godło, pieczęć czy dewiza, określają tożsamość państwa oraz służą w relacjach z innymi tworami państwowymi. Bardzo ważną funkcją jest utrzymywanie tożsamości narodowej mieszkańców. Greckie symbole narodowe były i nadal są bardzo ważne dla Greków, którzy są dumni z nich oraz wykazują sporą lojalność wobec swoich symboli narodowych.
Współczesna flaga narodowa Grecji
Flagę Grecji tworzą cztery białe i pięć niebieskich pasów ułożonych naprzemiennie oraz biały krzyż w lewym górnym rogu. Kolory biały i niebieski są narodowymi barwami Grecji. Naprzemienny układ poziomych pasów symbolizuje błękit fal mórz otaczających Grecją i biel skał wybrzeża. Grecki krzyż w lewym rogu flagi symbolizuje przywiązanie i szacunek Greków do Kościoła Ortodoksyjnego. Wygląd i kolorystyka flagi Grecji pozostaje niezmieniona od czasu Powstania Narodowego z roku 1821. Pierwsza oficjalna flaga Grecji została ustanowiona 15 marca 1822 roku.
W 1828 roku na fladze pojawił się biały krzyż na niebieskim tle i obowiązywała ona do 1969 roku, kiedy to przywrócono jej wygląd z 1822 roku. Od 22 grudnia 1978 roku obowiązuje obecna flaga.
W 1822 roku , zaledwie rok po ogłoszeniu niepodległości, nastąpiło pierwsze Zgromadzenie Narodowe w Epidauros . Zgromadzenie to uchwaliło wówczas ” Tymczasową Konstytucję Grecji „. Ustanowiono wówczas wygląd i kolory flagi narodowej. Zrezygnowano z kolorów czerwonego i zielonego, gdyż kojarzyły się z islamskim Imperium Osmańskim . Wybór padł więc na niebieski i biały, jako kolory, które miały symbolizować błękit Morza Egejskiego i białe fale.
Teoria dotycząca liczby pasów, mówi o jego związku z liczbą sylab w haśle rewolucjonistów
Zobacz jak zmieniała się flaga narodowa Grecji od 1770 roku:
Źródło: Wikipedia
Ciekawostka!
Na wyspie Zakynthos znajduję się największa flaga Grecji. Wpisano ją do księgi rekordów Guinness’a jako największą flagę narodową na świecie. Ma ona wymiary 18 na 36 metrów. Ogromna grecka flaga została podniesiona za pomocą dużego dźwigu na placu Solomos z okazji 200 rocznicy rewolucji greckiej z 1821 r.
Greckie symbole narodowe – Herb państwowy
Godło Grecji zostało przyjęte w 1975 roku, a herb został określony w ustawie 48 (Dziennik Urzędowy A΄ 108/7.6.1975).
Godłem państwowym jest biały krzyż na niebieskim tle na tarczy herbowej, otoczony gałązkami laurowymi. Zanim jednak przyjął taką formę, jego wygląd zmieniał się wielokrotnie.
Greckie symbole narodowe – Hymn państwowy
Hymn Grecji wywodzi się z poematu „Hymn do Wolności” („Hymnos stin Eleftheria”) (starogr. Ὕμνος εἰς τὴν Ἐλευθερίαν) autorstwa wieszcza narodowego Dionizosa Solomosa. Poemat ten powstał w 1824 r., a inspirowany był oraz poświęcony walce narodu greckiego w Powstaniu Narodowym w 1821 roku. Hymn opiewa męstwo bojowników greckich, opisuje ich cierpienia i poświęcenie, potępia politykę mocarstw wobec Grecji. W roku 1828 znany muzyk z wyspy Kerkira, Nicolaos Mantzaros skomponował muzykę do poematu Solomosa.
Jako grecki hymn państwowy został zatwierdzony przez króla Jerzego I w 1864 roku. Księga Rekordów Guinnessa wymienia go jako najdłuższy hymn (158 zwrotek), lecz najczęsciej śpiewa się tylko pierwszą zwrotkę. Melodię pieśni wyróżnia nietypowe metrum sześciomiarowe, wywodzące się z ludowego tańca.
Naciśnij poniższy odnośnik, by odtworzyć melodię hymnu!
Hymn do wolności
Σε γνωρίζω από την κόψη,
του σπαθιού την τρομερή,
Σε γνωρίζω από την όψη,
που με βια μετρά[ει] τη[ν] γη.
Απ’ τα κόκαλα βγαλμένη,
των Ελλήνων τα ιερά,
Και σαν πρώτα ανδρειωμένη [or -μένοι],
χαίρε, ω χαίρε Ελευθεριά.
Εκεί μέσα εκατοικούσες
πικραμένη, εντροπαλή,
κι ένα στόμα ακαρτερούσες,
«έλα πάλι» να σου πει.
Tłumaczenie poetyckie:
O, poznaję groźne ostrze
twego miecza z dawnych lat
i wzrok, co — gdy się rozpostrze —
zdoła podbić cały świat!
Witaj, witaj, o wolności,
co ożywiasz mężną krew!
Dawnych Greków święte kości
to twój skarbiec, to twój siew!
Tam, znękana i przygasła,
wśród bolesnych żyłaś snów,
oczekując tego hasła,
co cię wezwie: „powstań znów!”