Co rozumiemy przez upały w Grecji? Dla warunków klimatycznych Grecji falą upałów określa się okres co najmniej trzy dni, w którym temperatury na nizinach kontynentu przekraczają 37 stopni Celsjusza, a średnia dzienna temperatura wynosi co najmniej 31°C. Natomiast temperatury nocą nie spadają poniżej 26 stopni Celsjusza.
Upały i wysokie temperatury
Dni z wysoką temperaturą to w czasie greckiego lata norma. Zwykle wówczas temperatura wzrasta do około 40 stopni w godzinach południowych, jednak w nocy spadają, w wyniku czego organizm ludzki może nabrać sił i poradzić sobie ze skutkami wysokich temperatur.
Jednak zdarzają się dni, kiedy słupek rtęci przekracza 40 stopni w cieniu, a czasem sięga nawet 45-47 stopni. I to nie jest już normalne lato, tylko niebezpieczne dla zdrowia upały. Epizody wysokich temperatur lub fal upałów obserwuje się w Grecji corocznie w okresie letnim. W takich przypadkach gorące masy powietrza napływają z Afryki Północnej, podnosząc temperaturę do wysokiego poziomu. Obszary, które są zwykle najbardziej dotknięte wysokimi temperaturami, to Grecja Zachodnia oraz kontynentalna część Grecji. Na wyspach łatwiej jest przetrwać upały, dzięki wiejącym tu wiatrom.
W upalne dni wpływ na ludzi może być bardziej niekorzystny, jeżeli dodatkowo występują czynniki obciążające, takie jak wysoka wilgotność powietrza oraz brak lub niewielka intensywność wiatru.
Zazwyczaj warunki atmosferyczne, które tworzą wysokie temperatury, sprzyjają również gromadzeniu się zanieczyszczeń powietrza w atmosferze. Zanieczyszczenie powietrza w połączeniu z wysokimi temperaturami jest szczególnie uciążliwe dla wrażliwych grup ludności.
W dużych ośrodkach miejskich wysokie temperatury mogą stwarzać gorsze warunki niż na wsi. Budynki i asfalt ulic akumulują w ciągu dnia duże ilości ciepła, które nocą oddają do atmosfery, w wyniku czego w centrach dużych miast nawet w nocy temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie.
Upały w Grecji powodują problemy u ludzi i zwierząt. Dochodzi do przypadków udaru cieplnego oraz złego samopoczucia. Problemy pojawiły się również w sieci energetycznej, z powodu jej przeciążenia spowodowanego użytkowaniem klimatyzatorów. Gorące i suche masy powietrza w połączeniu z wiatrem tworzą sprzyjające warunki do występowania pożarów, co miało miejsce również w bieżącym roku.
Jak radzić sobie podczas fali upałów?
Upały są niekorzystne dla zdrowia, a ekstremalne temperatury mogą być nawet zagrożeniem dla życia. Dlatego w czasie fali upałów należy szczególnie dbać o siebie i swoich najbliższych.
Jak sobie radzić, gdy panują upały?
- Należy unikać opalania oraz chodzenia lub biegania w godzinach największego nasłonecznienia (11 – 16).
- Unikać wysiłku fizycznego, zwłaszcza w obszarach o wysokiej temperaturze, bezdechu i dużej wilgotności.
- O ile to możliwe przebywać w zacienionych i chłodnych miejscach z dala od tłumów.
- W pomieszczeniach korzystać z wentylatorów i klimatyzatorów.
- Wybierać lekkie, wygodne i jasne ubrania wykonane z naturalnego materiału, aby ułatwić wentylację ciała i odparowanie potu. Nie zapominać o nakryciu głowy oraz o okularach przeciwsłonecznych.
- Stosować lekką dietę, składającą się z lekkich i małych posiłków, z naciskiem na owoce i warzywa. Ograniczyć spożywanie tłuszczów oraz alkoholu.
- Pić dużo płynów (woda i soki owocowe). Jeśli dużo się pocisz, dodawać sól do jedzenia.
- W ciągu dnia można wziąć ciepły prysznic i, jeśli to konieczne, stosować kompresy na głowę i szyję.
- Unikać długich podróży transportem publicznym.
Chrońmy małe dzieci oraz seniorów
Należy też zwrócić baczną uwagę na członków swojej rodziny, którzy cierpią na choroby przewlekłe (układ oddechowy, sercowo-naczyniowy itp.). Należy skonsultować się z lekarzem w celu otrzymania specjalnych instrukcji dla osób przyjmujących leki.
Małe dzieci i niemowlęta należy ubierać tak lekko, jak to możliwe. Ich ręce i nogi powinny być odkryte i nie kocykiem ani pieluszkami. Małe dzieci zawsze powinny mieć nakrycie głowy, a po kąpieli w morzu nie powinny przebywać na słońcu. Dla niemowląt oprócz mleka zaleca się podawanie wody oraz innych płynów, takich jak rumianek.
Małe dzieci i osoby starsze należy przenieść w chłodniejsze miejsca lub, ponieważ bardzo gorące i wilgotne środowisko jest dla nich wyjątkowo niebezpieczne. Otwieraj okna na noc, aby dom się ochłodził i trzymaj go szczelnie zamknięty w najgorętszych godzinach dnia. Nie zostawiaj starszych członków rodziny samych w przypadku dłuższej nieobecności w domu. W przypadku wyjazdu zapewnij tym osobom codzienną opiekę.
Udar cieplny
Upały i ekstremalnie wysokie temperatury mają wpływ na organizm ludzki. Mogą wahać się od zwykłego dyskomfortu lub wyczerpania cieplnego, aż do udaru cieplnego, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Najbardziej narażone są najbardziej narażone grupy ludności (dzieci, osoby starsze, osoby cierpiące na choroby przewlekłe) oraz osoby pracujące na świeżym powietrzu.
Jeśli występują objawy, które mogą wskazywać na udar cieplny, należy przenieść osobę poszkodowaną do chłodnego, zacienionego miejsca i rozpocząć ochładzanie jej. Przykładaj chłodne okłady, m.in. na kark, wachluj i schładzaj skórę. Jeśli osoba jest przytomna, podawaj dużą ilość chłodnych płynów, ale w małych porcjach. Jeżeli zauważysz więcej niepokojących objawów, szukaj pomocy medycznej. Udar cieplny jest stanem zagrażającym życiu.
Nie należy też zapominać o naszych milusińskich czworonogach. Miska wody dla bezdomnego kota też nic nie kosztuje. Dlatego dbajmy o siebie i członków swoich rodzin w ten gorący czas.
Prognozę pogody sprawdzisz na meteo.gr