Wioska Pastida (gr. Παστίδα) położona jest w Gminie Petaloudes, na trasie do lotniska i zarazem u podnóża góry Filerimos. Wioska graniczy z innymi wioskami jak Maritsa, Kremasti, czy Ialyssos. Po roku 2000 w wiosce nastał boom budowlany, dzięki któremu ludność wioski wzrosła od 1800 do niemal 4 tysięcy osób.
Historia wioski Pastida
Podanie mówi, że osada w tym miejscu powstała w 1204 roku, podczas czwartej krucjaty. Nazwa wioski prawdopodobnie zawdzięcza swoją nazwę łacińskiemu słowu Bastida, oznaczającego twierdzę.
Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości Pastida pochodzi z 1479 roku. Wielki Mistrz Pierre d’Aubusson, wyczuwając niebezpieczeństwo nadchodzące ze Wschodu, wydał specjalny dekret, w którym wspominał wioskę Pastida. Kolejną wzmianką o wsi pochodzi z roku 1854 roku, kiedy to francuski podróżnik Victor Guérinprzybył na Rodos, poznając wyspę, ludzi i obyczaje. O Pastidzie napisał wówczas, że „dwadzieścia pięć minut od północy, jest mała wioska Pastida, składająca się z około dwudziestu domów”.
W 1912 roku mieszkańcy Pastidy silnie wspierali Włochów jako wyzwolicieli spod okupacji tureckiej, a w 1919 roku, podczas tzw. Krwawej Wielkanocy, opowiedzieli się po stronie Grecji. W 1922 roku Pastida liczyła zaledwie 259 mieszkańców, miała jednak trzyklasową szkołę z 26 uczniami i jednego nauczyciela. W wiosce znajdował się jeden kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, który jest patronem wioski do dzisiaj.
W latach 1940-1945, wszyscy mieszkańcy Pastidy jawnie i skrycie walczyli z okupantami o wolność Dodekanezu. Po wojnie wioska była odbudowywana, a jej populacja stale rosła. W 1961 roku wieś liczyła 595 mieszkańców, w 1981 roku było 1021, a w 1991 roku już 1500. Dlatego w wiosce przeważają nowe budynki, a stare domy zostały z czasem zastąpione lub rozbudowane.
Pastida dzisiaj
W wiosce na próżno szukać starych, klimatycznych domków. Zamiast tego można odwiedzić jeden z kilku kościołów jak Agios Georgios, Agios Fanourios, czy największy kościół wioski Agios Nikolaos.
W wiosce jest wiele lokali typu kawiarnie, tawerny, fast food czy lokalny sklep Proton, w którym można zrobić zakupy. We wsi są aktywne różne kluby oraz Stowarzyszenia Kulturalne Kamari organizujące wiele lokalnych świąt.
Na północy wioski Pastida stacjonuje jednostka wojskowa, położona tuż obok boiska sportowego, a po drugiej stronie, na południu znajduje się Muzeum Pszczół, gdzie można również zakupić miód, produkty pszczele i tradycyjne rodyjskie melekouni. Więcej o Muzeum Miodu przeczytacie tutaj.
W wiosce znajduje się również bogata baza noclegowa. Wśród nich na uwagę zasługuje mały hotelik Christina Dream Village, gdzie można zamieszkać w okrągłym apartamencie w wieży.