Podobnie jak w kościele zachodnim, Niedziela Palmowa (gr. Κυριακή των Βαΐων) jest obchodzona przez kościół prawosławny w Grecji na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu wszystkie kościoły zdobi się liśćmi palmowymi lub laurowymi wieńcami. W niektórych regionach wierni opuszczający świątynię po porannym nabożeństwie, obdarowywani są zielonymi krzyżami, splecionymi z gałązek oliwki, mirtu czy bukszpanu.
Zwyczaje Niedzieli Palmowej
Zwyczaj ten ma korzenie sięgające IX wieku. Innym typowym zwyczajem tego dnia było przynoszenie sadzonek oliwnych do kościoła, by je pobłogosławić. Po błogosławieństwu trafiały one do gaju, gdzie były sadzone.
Zielone poświęcone w kościele gałązki przynoszono też do domu i umieszczano pod ikonami. Miały one za zadanie chronić dom. Często poświęcone gałązki wieszano na drzewach owocowych, by chroniły drzewa przed szkodnikami.
Niedziela Palmowa w kuchni
Niedziela Palmowa to również dzień dyspensy w kuchni. Pomimo trwającego Wielkiego Postu, jest to kolejny po 25 marca dzień, w którym spożywa się ryby, niektórzy zaś idą w swej diecie jeszcze dalej, jedząc jajka, pijąc wino i używając oliwy. Jest to ostatni taki dzień przed ścisłym postem Wielkiego Tygodnia, kiedy można sobie trochę pofolgować.
Istnieje w Grecji Powiedzenie, że „Την ημέρα των Βαγιώ, τρώμε ψάρι και κολιό και την άλλη Κυριακή, τρώμε το παχύ αρνί”, czyli w Niedzielę Palmową jemy rybę i miód, a w kolejną Niedzielę jemy tłuste jagnię.