Podatek rezydencki
Plany ustalenia tego podatku sięgają 2016 roku. W zeszłym roku został on przegłosowany i wszedł w życie od początku roku bieżącego.
Podatek rezydencki będzie obliczany jako stała kwota za dzień i za pokój, w zależności od rodzaju zakwaterowania.
- W hotelach 5 gwiazdkowych będzie on wynosił 4 euro za dobę
- W hotelach 4 gwiazdkowych będzie on wynosił 3 euro za dobę
- W hotelach 3 gwiazdkowych będzie on wynosił 1,50 euro za dobę
- W hotelach 1 i 2 gwiazdkowych będzie on wynosił 0,50 euro za dobę
- W pokojach i apartamentach naliczany będzie podatek w wysokości 0,5 euro za pokój i noc.
Opłata ta będzie naliczana w momencie zakwaterowania i zameldowania w hotelu lub apartamencie. Trzeba będzie ją zapłacić osobiście, kartą lub gotówką.
Oficjalnym powodem, dla którego pojawia się nowe obciążenie podatkowe, jest ograniczenie unikania opodatkowania przez firmy branży hotelarskiej. Zdarzało się bowiem w latach poprzednich, że przy pełnym obłożeniu hotele wykazywały dużo mniejsze zyski, niż występujące w rzeczywistości. Niestety nowy podatek uderzy bezpośrednio w wynajmujących pokoje.
Wzrost stawek VAT (ΦΠΑ)
Na 32 wyspach położonych na północnym wybrzeżu Morza Egejskiego i Dodekanezu, obowiązywała dotychczas obniżona stawka podatku. Od stycznia wyższy podatek będzie obowiązywał m.in. na Kalymnos, Kasos, Tilos, Symi, Nisiros, Patmos, Chalki, Astypalea, Ikaria i innych. Od końca czerwca dotyczyć będzie to również wysp Lesbos, Chios, Samos, Kos i Leros. Tak więc sezonu letniego nie będzie już tak dużych różnic, bez względu na miejsce wypoczynku.
W szczególności na tych wyspach wzrośnie stawka podatku konsumpcyjnego:
na leki, szczepionki dla dzieci, książki, czasopisma i gazety z 5% do 6%
na podstawowe artykuły spożywcze: świeże mięso, ryby, mleko i przetwory mleczne, warzywa i owoce jadalne, zboża, odżywki dla dzieci, pieczywo, makaron, wody naturalne, wzrośnie z 9% do 13%
dla innych kategorii produktów i usług, samochody, rowery, paliwa (benzyna, ropa naftowa, gaz płynny), urządzenia elektryczne i elektroniczne, alkohole, odzież i obuwie, sprzęt domowy, biżuteria, zegarki itd., napoje bezalkoholowe, soki, napoje energetyczne i inne napoje bezalkoholowe, wzrośnie z 17% do 24%.
Wzrost podatku będzie miał bezpośredni wpływ na ostateczne ceny towarów, dlatego należy to uwzględnić w swoich kalkulacjach wyjazdowych.